Vasatlığın İktidarı | Alain Deneault

Vasatlığın İktidarı | Mediocracy | Alain Deneault

Çeviri: İrem Sağlamer

Okunma Zamanı: 06 – 15 Eylül 2022

İnceleme – Politika | 1. Baskı – Ağustos 2021

176 sf. | Yeni İnsan Yayınevi

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

İktidardakiler için, vasat insan emirlerini iletebilecek ve düzenlerini sağlam bir şekilde kuracak ortalama varlıktır.” ( s.16)

sözünden hareketle ve Vasatlığın İktidarı başlığı ile yaşadıklarımızla çokça örtüştüğü için bu kitabı merak edip okumak istedim. İyi ki okumuşum!

Notlar bölümü hariç, Giriş ve Sonsöz ile toplam altı bölümden oluşuyor. Yazar her bir bölümde, kullandığı bilgilerin atıflarını belirtmiş. Dolayısıyla, metnin yoğunluğundan, başlarda biraz ara verme ihtiyacı hissettim. Aslında amacım kitabı ay sonuna kadar yayarak okumaktı. Fakat yine meraktan devam ettim.

Bu bir toplum eleştirisi. Neden – sonuç ilişkileri çok güzel verilmiş. Elbette ne yapılması gerektiği de belirtilmiş. Akademik bir uyarı niteliğinde. Akademi demişken, eleştirilerden, bilgi üretmesi beklenen akademi dünyası da nasibini almış tabii.

Vasatlık iktidarı bizi mümkün olan her şekilde düşünmek yerine uyuklamaya, kabul edilemez olanı kaçınılmaz, iğrenç olanı gerekli olarak görmeye teşvik eder. Bizi aptallara çevirir bu.” ( s.17)


Küresel dünyanın ve kapitalizmin bir parçası olunca, kirlenme her yere sirayet ediyor galiba.
Multimilyarderlerin siyaset dahil pek çok yerde boy göstermesi ve müdahale etmesi; başka ülkelere operasyon yapmaları, paralarını başka yerlere kaçırmaları; yapılan haksızlıkları ortaya çıkaranlara ise davalar açılması vb. tepkiler hep ama hep aynı! Kitabın yazarı Alain Deneault da bu davalardan nasibini alanlardan. Demek ki, ne kadar demokratik, gelişmiş ve kalkınmış ülkeler de olsalar, doğruyu ve gerçeği söyleyenler dokuz köyden kovuluyor.

Daha iyi bir dünya için, yazarın önerilerinden biri de şu:

Kamu yararına zarar veren şeyi sona erdirmek. ( s.131)


Zira artık ekosistem dahil kaynakların sonuna geldiğimizi düşünüyor.

Ne derseniz Sevgili Okurlar? Haklı değil mi yazar? Gelecek nesillere, utanacağımız bir dünya bırakmak ne büyük bir vebal ve sorumsuzluk. İşte tam da bu yüzden şapkamızı önümüze koyup dü – şün – mek zorundayız.

Bu tarz kitaplar okumayı seven okurlara öncelikle olmak üzere; neler oluyor yahu? diyerek, yaşadıklarımıza kuş bakışı şöyle bir göz atmak isteyenlere de önerebileceğim bir kitap Vasatlığın İktidarı.

Zorlu bir metni okunası yapan İrem Sağlamer’in çeviri emeğine de içten teşekkür ediyorum.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

La Bruyère için, vasat insan her durumdan yararlanmak için güçlülerin arasında dedikodu ve entrika bilgisini kullanan aşağılık bir yaratıktı.” ( s.11)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s