CALM | TIM PARKS

CALM | SAKİN | TIM PARKS ( d.1954 )

Selâmlar Değerli Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Bu kitaptan önce okuduğum Türkçe “Sakin – Ege Soley ” kitabının adaşı olmakla birlikte içerik, ağırlıklı ve detaylı olarak, Tim Parks’ın Buddhist Meditasyon İnzivası tecrübesinin kaleme alınmasından oluşan ve seçilmiş yedi makalenin toplamıdır.

Sözkonusu yedi makalenin ait olduğu ana kitap ise 👉 “Teach Us To Sit Still“.

Tim Parks’ın sağlık sorunlarına ( prostat, şiddetli ve kronik ağrılar ) klasik tıp tedavileri çare olamayınca arayışa girmiş, neden olmasın demiş ve araştırma yaparak Vipassana Meditasyon inzivasına çekilmiş bir merkezde. Tabii Buddha gibi oturmakta zorlanmış😊

Şaka bir yana, önce sisteme pek anlam veremese de sabırla buna alışmış ve “farkına varmış” hem bedenindeki her bir organın hem de doğadaki işleyişin. İşin özü “sessizlik” , “dinlemek” “susmak”.

Bu tecrübesini bir süre sonra başka bir merkezde daha kalabalık bir ortamda tekrar etmiş. Yaşadıklarını ise sonra yazmış.

Bu yazılarda adını andığı edebiyatçılar var elbette. İnsan hem öğretmen hem çevirmen hem yazar hem eleştirmen olur da işin içine edebiyat girmez mi! En sık andığı ise Beckett onun nihilist yaklaşımı! Parks’ın anne ve babası katı dindarmış hatta gençliklerinde misyonerlermiş. Ve bu yüzden oğullarının Beckett okumasına çok kızarlarmış.

Diğer yazar Robert Walser ve Jakob von Gunten adlı eseri. Hem Beckett’ten hem de Walser’den kişilikleri ve eserlerinden bahis var. Lâkin kitap ağırlıklı ve detaylı olarak meditasyon süreci, hissettikleri, ortam ve hocası ile ilgili.

Nihayetinde inzivanın 10. ve son gününde, ilginçtir İncil’ den bölüm okuyor Hoca. İş, tüm aile efradına iyilik göndermeye gelince Tim Parks annesine tereddütsüz yolluyor da babası için “o öldü zaten” diyor içinden. Ama nihayet onu da affedip iyilik yolluyor.

Olay ve ağrıların sebebi geldi çocuklukta babadan görülen dinî baskıya…
Sürpriz olmasa gerek değil mi Sevgili Okurlar🤔

Neyse lâfı çok uzattım. Bu kitabı epey önce almıştım, bizim “Sakin” vesile oldu da sıraya girdi. Meditasyona ve bu tür iyilik kitaplarına ilgi duyanlar için güzel bir kitap; esprili anlatmış açıkçası sıkıcı değildi, o yüzden onlara tavsiye olunur.

Amna velâkin ben, Tim Parks’ın edebiyat bağlantılı kitaplarını tercih ederim. Kütüphanemizde olanlar Yaşam ve Yapıt, Ben Buradan Okuyorum, sanırım iki de romanı olacak. Darısı bu kitaplarının başına diyorum.

Bu arada Tim Parks, Donald Trump’ın seçilmesi ve Brexit referandumundan sebep, sakinliğini korumak için her sabah düzenli meditasyon yapmaya devam ediyormuş 😂😂😂

Sevgimle ilettim.

Sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum🙏🌼

Okunma Zamanı: 15 – 18 Eylül 2019

Kitabın dili: İngilizce

Yayınevi: Vintage

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s