Hayattan Sahneler | Fatma Aliye

Hayattan Sahneler [ Levâyih-i Hayat] | Fatma Aliye ( 1862 – 1936 )

Merhaba Sevgili Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Okuduğum için mutlu olduğum bir mektup-roman idi Hayattan Sahneler.

İlk Türk kadın romancı kabul edilen Fatma Aliye Hanım zamanına göre oldukça iyi eğitim almış bir kadın; bunu da babasının [ tarihçi, devlet adamı, hukukçu Ahmet Cevdet Paşa] eğitimli ve üst düzey bir görevli olmasına borçlu belli ki.

Kitabın biyografi ve Sunuş bölümlerini, hem yazarın hem de toplumsal atmosferin günümüz okuruna aktarılması açısından çok faydalı buldum. Ayrıca diliiçi çeviriye emek veren ve yayına hazırlayan Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Sayın Tülay Gençtürk Demircioğlu’na yürekten teşekkür ediyorum 🙏❤ Sayesinde hevesle ve merakla okudum her bir satırı.

Bu romanda birbiri ile mektuplar vasıtası ile dertleşen beş kadın var. Hepsi iyi eğitimli kimi evli – mutlu ya da mutsuz – kimi bekâr ama kötü örneklerden sebep karamsar.

Evlilikte muhabbet, sadakat, aşk ve cinsellik, ruhen uyuşma, ilgi, aldatılma, anne olma, eş olma gibi konular çok güzel ve kahramanların bakış açısıyla çok gerçekçi ve içten aktarılmış.

Özetle üst düzey aileler – eskilerin deyimiyle- kızlarının tahtını yapabilmişler ama bahtlarını yapamamışlar ya da dışarıdan boyuna posuna, mevkisine bakınca uygun görmüşler ama ruhlar uymamış ya da çok azı yakalamış saadeti…

Dahasını siz sevgili okurlara bırakıyor ve şevkle öneriyorum. Özellikle genç kızlar ve hanımefendiler okusun isterim.

Fatma Aliye Hanım’ın farklı yayınevlerinden çıkan kitapları var. Refet romanı İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkınca almıştım ama önce bunu okudum. Akıcı çevirisiyle bir günde okuyabileceğiniz kitaplardan ancak okuduklarınızı kaç günde hazmedersiniz orasını bilemem 🙈

Asıl merak ettiğim ise Ahmet Mithat Efendi ile ortak yazdıkları Hayal ve Hakikat isimli roman😊

Beyaz Balina Yayınlarına bu harika kapak için ayrıca teşekkür ediyorum 🙏

Kasım ayındaki son okumam idi. Sevgimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplarınız hep sizinle olsun efendim🙏💙📚

Okunma Zamanı: 29 Kasım 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s