YAKINLIKLAR | ÖMER ERDEM

YAKINLIKLAR | ÖMER ERDEM ( d.1967 )

Okunma Zamanı: 01 – 07 Mayıs 2023

Deneme | 1.baskı – Mart 2023 |
İthaki Yayınları | 136 sf.

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Ömer Erdem ismine aşinalığım, Hürriyet Kitap – Sanat Eki’nde yazdığı yazılara dayanıyor. Aslında O, on bir şiir kitabı sahibi bir şair aynı zamanda. Şiir okumayı sevsem de, deneme kitabının çıktığını gördüğüm an, önceliği bu kitabına vermek istedim. Şairin mısralara döktüğü ile denemede satırlara döktüğü arasında fark nicedir bilemem. Lâkin denemelerinin çoğundan şiir lezzeti taşıyor inanın. Sıradan bir okur olarak hissiyatım budur. İşin ehli olanlar dahasını yazarlar eminim.

41 denemenin konu başlıkları sanattan doğaya; tarihi eserlerden çevreye; edebiyattan insana geniş, güzel ve dopdolu bir yelpaze oluşturmuş.
41 kere Maşallah!” dersem küstahlık etmiş olmam umarım.

Bilmediklerimi heybeme kattım, kimilerini not aldım. Ömer Erdem’in yazıları her ne kadar şiir tadında ise de, hiç çekinmeden eleştiri oklarını yönelttiği konular da var. Katılırsınız ya da katılmazsınız, o ayrı bir konu elbette.

Kendimi yazıya borçluyum. Benden önce yazılanları okuya okuya ve sonra da kendim yaza yaza var oldum. Yazı kimsesizdir başta. Yazar da öyle. Okur teslim alır yazı yoluyla bu kimsesizliği. Ne var ki bu kimsesizlikten öyle bir âlem çınlar ki büyük yazı böylece herkesin âlemi olur.” ( s.7)

diyor “Bir Yazı Nedir?” başlıklı ilk denemede.

Velhasıl sevgili okurlar, siz de bu âleme dahil olmak isterseniz hiç beklemeyin, derim! Zaten başladığınızda elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. Peki, sen ne demeye yedi günde okudun, diyecek olursanız, hakkınız var; hayat gailesi kitaba baskın çıkıyor kimi zaman.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

📚”İnsan unutmak istiyordur. Buna ihtiyacı vardır. İnsanın unuttuğunuysa, edebiyat hep yaşatacaktır. Bu böyledir. İnsan hep unutur, edebiyat saklar.” ( s.38)

Ve bence insan, hep sıradan şeylerden güzellik çıkarabildiği için insandır.” ( s.112 – Pırasaya Methiye başlıklı yazıdan)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s