Kadınesk | Lâle Müldür

Kadınesk | Lâle Müldür ( d.1956 )

Okunma Zamanı: 26 – 27 Ocak 2023

ERCAN ARSLAN resimlerine yazılmış şiirler |

1.baskı – Ekim 2022 | Yapı Kredi Yayınları |80 sf.

Destur ya, yok mu bizi, hepimizi koruyacak olan / o Yitik Ülke Güneşi?” ( s.73 )

Benoît Hamet’in kara çizimlerinden sonra Berlin’de yaşayan ressam Ercan Arslan’ın resimleri için şiirler yazmış Lâle Müldür. Kitabın girişinde verilen bilgiye göre, ikisini bir araya getiren ise Osman Kavala imiş.

Ercan Arslan’ın resimlerinde renk var ama netlikten uzak. Siluet gibiler. Ressamın biyografisinde, resimlerinin özelliği şu şekilde açıklanmış:

Zaman zaman içine kapanık, belki karamsar ama olabildiğince coşkulu, dışa-vurumcu, kendine özgü renk cümbüşü Arslan’ın resimlerinde belirleyici unsur olmuştur.

Hâl böyle olunca, iki “kendine özgü” sanatçı bir araya gelmiş sanki. Hatta, Lâle Müldür’ün:

mutsuz bilinç benim dile gelmez hapishanem midir” ( s.75) mısrasını referans alırsam, karamsarlıkta da eş olmuşlar gibi.

Acaba bu şiirleri Müldür mü yazmış, yoksa daha kitabın girişinde adını andığı Yıldızella mı?

Kadınesk‘ten önce okuduğum kitapları ; Nova Roma’da Gece Güneşi ( Anlatı) ve Leonardo‘da ( resimli şiir) olduğu gibi nev-i şahsına münhasır bir dili var Lâle Müldür’ün. Sanatının özelliğini ve söylem şeklini, bu işin uzmanlarına bırakmak durumundayım. Metaforları yakalamada mahir olamadığım için, mısralara yabancı kalıyorum. Bu, benim okur yorumum.
Elbette ki bir sanatçı, yazdıkları ve yaptıkları ile herkesi memnun etmek zorunda değildir. Çünkü kendi sanatını ve sanat evrenini özgürce oluşturmalıdır. Doğrusu budur çünkü. Yine geldim aynı beylik ikileme: sanat, sanat için mi, sanat, halk için mi? Kim için olursa olsun, yeter ki sanatçılarımız özgürce üretebilsin efendim! Neticede, anlayanlar, anla(ya)mayanlara anlatır! Değil mi ama!

Kitaplığımda Lale Müldür’e ait: Saatler/ Geyikler ve Kuzey Defterleri kitapları var daha önceden alınmış. Bizansiyya adlı romanı yoktu, merak ettiğim için onu da aldım.

“Hem anlamakta zorlanıyor hem de okumakta ısrar ediyor” diye düşünebilirsiniz ! Çok haklısınız, ancak serde Oğlak burcu olmanın verdiği inatçılık / kararlılık var, hep ondan bu didişmeler!

Sevgimle ilettim… Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

Alıntılar:

🎨”Bütün bu gerçeklikdışı gerçekçiliğin karıştığı yerde / kapalı bir ay doğuyordu / bizimkisizliğe /
elementlere doğru / Ateş Hava Su ve Toprak diyordum ben / Son kalmış soluk soluğumla / evrendeki tüm elementlere doğru” ( s.17 )

🎨”yeşil/ turkuaz bir hapishanede / narsistik temalara boğulmuş kadın. / cinsel güdülerle yıkıcı güdüler arasındaki çelişki / insan faydasız bir ihtirastır yani.” ( s.45)

🎨”pagan alçaklıklardan şaman yükseltilere doğru” ( s.63)

🎨”kaçın kurtarın kendinizi bu dünyadan” ( s.67)

Kadınesk | Lâle Müldür” için 2 yorum

 1. Sevgili Çiğdem
  Bir balık olarak ne yazık ki sizin gösterdiğiniz sebatı gösteremiyorum (belki de yaşım gereği kendimde bu hakkı görüyorum ki bu da bahane olabilir 😄) Okuma disiplininize, hayranım.
  Yazdıklarınızı, yorumlarınızı zevkle,merakla her iki mecrada da takip ediyorum.
  Sevgimi yolluyorum😍😘💐📚❤️

  Beğen

  1. 🙈💝Çok utandım, Sevgili Bir🌸 Teşekkür ederim🙏 Mutlu ettiniz beni. Duygularımız karşılıklı inanın🤗 Okumama, okumayı yarım bırakma da “okur haklarına” dahil😄 Sevgimle❤

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s