Masallar Bize Ne Anlatır? | Yücel Feyzioğlu

Masallar Bize Ne Anlatır? | Yücel Feyzioğlu ( d.1946)

Alt başlık: Öğretmenler ve Aileler İçin Masalların 40 İşlevi

Okunma Zamanı: 01 – 07 Kasım 2022

Edebiyat – İnceleme | 2. Baskı – Eylül 2020

Doğu Batı Yayınları | 164 sf.

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları! 📚

Öncelikle, bu kitabı ve kıymetli yazarını farketmeme vesile olan Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki’nde yazıları çıkan değerli yazarlarımızdan Adnan Binyazar’a yürekten teşekkür ediyorum. İyi ki Yücel Feyzioğlu’nun kendisine yolladığı mektubu bölümünde yayımlamış.

Yücel Feyzioğlu, ülkemizde öğretmenlik yaparken ( 1965 – 1971), yurt dışına ( Almanya) gitmek zorunda kalan aydınlarımızdan. Türkolog Pertev Naili Boratav ve nicesi gibi. Kişisel dil sorununu çözünce Almanya’da öğretmenlik yapmış ( 1974 – 1985).

İlginç bir hikâyesi var. İlk başlarda çocukların uyum sorunu oluşunca, masallara başvurmuş ve güzel sonuç almış. Fakat standart eğitime alışık olan veliler Alman Bölge Eğitim yetkilisine şikâyet etmişler kendisini. Yetkili gelmiş, dersi izlemiş ve hayran kalmış! Bu yöntemin diğer okullarda da uygulanmasına dair başvuru yapacağını söylemiş ve dediğini de yapmış! Ben kabaca buraya aktardım. Yetkili ile Yücel Feyzioğlu’nun arasında öyle tatlı bir diyalog var ki, öyle bir soru soruyor ki Feyzioğlu’na kahkaha atmadan duramadım!

Yazarı hakkında bunca yazdın da kitaba dair tek cümle kurmadın henüz, diyecek olursanız, haklısınız. Bundan muradım, benim gibi yazarı tanımayan varsa, bilgi vermek istememdir.

Alt başlık, hedef ve uygulayıcı kitle olarak öğretmen ve ailelere referans verse de, dileğim herkesin okumasıdır.

Almanya’ya göç etmiş, dil ve kültür karmaşası yaşayanlar kadar, Alman okullarında okuyanlara da başka kültürleri tanıtmak, ortak değerler keşfetmek ve kardeşlik ortamı oluşmasına katkı sağlamak adına olumlu sonuçlar alınmış.

Türkoloji gözlüğünden bakıldığında ise Türk dünyasında ( Kazak, Altay, Anadolu, Balkan, Gagavuz, Özbekistan, Türkmenistan vb.) bulunan ve derlenmiş masallar var. Yazar, her işlev için ilgili masalın özetini vermiş. Kişisel tecrübelerini, anılarını ve düşüncelerini de eklemiş elbette.

Çocuk, masallarla büyümüşse, merak etme melekesi gelişmiş olur, hikâyeye, romana, bilimsel eserlere çok kolay geçer.” ( s.75) demiş örneğin bir bölümde. Kendi çocuğu büyürken uyguladığı yöntem ayrıca ilgimi çekti!

Kitabın sonunda, okul öncesinden, 10 yaş ve üstüne kadar, Seviye Masalları listesi konmuş. Bu masallar Batı kaynaklı olmayıp, Anadolu dahil Türk dünyası kaynaklı.

Sadece yabancı masallarla büyüyen çocuk kültürel kimlik ve kişilik sahibi olabilir mi?” ( s.9)

İyilik, kötülük, tembellik, değer bilme, kendi isteğini gerçekleştirmek için çabalama, sana benzemeyene hoşgörü, dürüstlük, yardımlaşma ve daha nice amaç için masallar nasıl işlev görür, anlayış ve kavrayış geliştirir?

Ciddi bir emekle yıllar içinde araştırılıp bulunmuş, kayda geçirilmiş masallar, çocuk edebiyatına katkı sunulmuş.

Yücel Feyzioğlu’nun, Sihirli Limon kitabı, 2002 yılında Almanya Eğitim Bakanlığı’nın “20 kitap listesi” ne seçilmiş. Ayrıca kendisine, 2019 Türksoy – Cengiz Aytmatov Madalyası verilmiş.

Burada durayım ve Yücel Hoca’nın sözleri ile bitireyim yazımı. Neredeyse milli sporumuz haline gelen “öğüt vermek” ile ilgili…

Büyükler gibi çocuklar da öğütten sıkılır. Öğüdü kulağının arkasına atar. Ama birçok aile ille de öğüt vererek yüzlerce yıl geçmişten gelen gelenek ve töreleri çocuğuna aktarmak ister. Haklıdır da. Ancak yöntem yanlıştır. Gelenek ve töreleri en etkili şekilde çocuklara aktaracak olan öğüt değil, masalların kendisidir.” ( s.61 )

Merakla, ilgiyle ve severek okudum. Daha önce duymadığım, okumadığım masallar vardı. En tanıdık geleni Keloğlan, düşünün artık.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

Not: 07 Haziran 2021 tarihinde, Edebiyathaber.net sitesinde Yücel Feyzioğlu ile bir röportaj yayımlanmış. Merak edenler okuyabilir.

Kitabı okuduktan sonra satın aldığım beş masal kitabı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s