YAŞAMAK | Frédéric Lenoir

Öngörülemeyen Bir Dünyada YAŞAMAK! | VIVRE! Dans un monde imprévisible | Frédéric Lenoir ( d.1962)

Çeviri: Murat Erşen

Okunma Zamanı: 02 – 03 Kasım 2022

Felsefe | 1.basım – Ağustos 2022

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları | 60 sf.

📌”Krizler, sarsıntılar, hastalıklar tesadüfen ortaya çıkmaz. Bir gidişatı düzeltmemiz, yeni yönelimler keşfetmemiz, başka bir yaşam yolunu deneyimlememiz için gösterge görevi görürler.
Carl Gustav JUNG

Fransız düşünür Frédéric Lenoir, kitabının başına, referans olarak Jung’un, yukarıya alıntıladığım cümlesini koyarak, bu kitapla ilgili ipucu vermiş aslında. Covid-19 sürecinde yaşadıklarımızdan yola çıkarak yaptığı gözlemleri, kendi özel deneyimlerini de katarak, “öngörülemeyen bir dünyada” karşımıza çıkan sorunlarla nasıl başa çıkacağımızı; “uyum sağlamak“, “bağları güçlendirmek“, “hayata anlam vermek, eylemek ve rıza göstermek” dahil 10 başlık altında düşüncesini paylaşmış. Daha detaylı bir kitabı ise yazmakta olduğunu belirtmiş. Zira elimizdeki bu kitap, bir el kitabı…

El kitabı” dedim diye , karamürsel sepeti sanmayın lütfen! Murat Erşen’in nitelikli çevirisiyle, tatlı dille, sohbet edercesine tek tek anlatmış örnekler vererek. Kimi konularda, Montaigne Aristoteles, Spinoza, Bacon, Abraham Maslow, Seneca, Victor Frankle, Marcus Aurelius, sinirbilim vb. den destek almış. Şimdi bu isimleri sıraladım diye, gözünüz korkmasın lütfen! Dediğim gibi son derece akıcı bir anlatımı var. Okumaya başladığınızda, ara vermek istemeyeceğiniz bir kitap. Keyifle ve merakla okuduğumu, verdiği kimi örneklerde ise duygulandığımı belirtmek isterim.

Şimdiki zamanın aciliyeti içinde yazılmış bu küçük kitap, onu okuyan herkese kalıcı ışık ve rahatlık getirsin.” demiş Önsöz‘de. Bence yazarın maksadı hâsıl olmuştur benim açımdan!

Sevgimle ve şevkimle ilettim! Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

“Montaigne de Taocu bilgeler de bize iyi yaşamak için hayatın sürekli ve öngörülemeyen hareketine nasıl uyum sağlayacağımızı bilmemiz gerektiğini söyler.” ( s.17)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s