Ihlamurlar Altında Gezinti | Friedrich Schiller

Ihlamurlar Altında Gezinti | Friedrich Schiller ( 1759 – 1805 )

Okunma Zamanı: 15 Ekim 2022 /
Yer: İstanbul Havaalanı

Öykü | 1. baskı – Nisan 2021 |

Can Yayınları – Kısa Klasikler Serisi: 33 | 69 sf.

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları!

Can Yayınları’nın Kısa Klasikler serisini düzenli aldığımı söyleyemem ama Schiller’in Ihlamurlar Altında Gezinti kitabını almıştım; çünkü daha önce Turankızı – Turandot ( Kaynak Yayınları) adlı eserini okuyup çok beğenmiştim. Buna rağmen rafta bekleyip duruyordu. Bir gün önce, kitap dostlarımdan Seda Ediz, bu kitabı okuyup Instagram sayfasında paylaşınca, hemen raftan indirdim. Kısa bir tatile çıkacağımız için yanıma almaya ve uçakta okumaya karar verdim. Neye niyet neye kısmet, derler ya, uçak rötar yapınca, saatini beklerken okudum bitti. Bu okumaya vesile olduğu için Seda’ya teşekkür ederim.

Geleyim kitaba… Schiller Alman edebiyatının önemli isimlerinden elbette. Bu kitapta beş öykü var. Her bir öykü, insanın karakteri hakkında ya da mayası hakkında da diyebilirim. Hırsları, öfkesi, nefreti, açgözlülüğü, menfaatperestliği, yardımseverliği, âlicenaplığı, farklı dünya görüşleri vb. Tüm bunlar çok güzel verilmiş. Çeviriyi yapan Bilge Uğurlar ve Türkis Noyan’ın haklarını teslim etmek isterim.

Beş öyküyü merakla okudum. Lâkin son öykü – kitaba da adını veren – Ihlamurlar Altında Gezinti‘yi, düşünmeye sevkeden felsefî altyapısından dolayı daha çok beğendim.

Öykü okumayı seven ya da mesafeli yaklaşan herkese, kitaba şans vermelerini öneririm. Elbette karar her daim okurundur.

Sevgimle ve şevkimle ilettim! Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

Alıntılar:

🕯”İnsanlık tarihi külliyatında akla ve kalbe en fazla ders veren bölüm, insanın yanılgılarının kaydedildiği yıllıklardır. Bütün büyük suçlar, olağanüstü büyük bir gücün harekete geçmesiyle işlenmiştir.” ( s.15)

🕯”Her ses bir saadetin ölüm şarkısı olsa bile – aynı zamanda da, her zaman her yerde var olan sevginin övgü şarkısıdır…” ( s.69 )

Ruhun kaderi, maddenin içinde yazılıdır.” ( s.65)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s