Dedem Bir Japon Balığı

Dedem Bir Japon Balığı | Işıl Şahin – İnci Özdemir

Resimleyen: Pelin Turgut

Okunma Zamanı: 06 Ekim 2022

Roman | Çocuk Edebiyatı | 9. Baskı – Mayıs 2022

Çınar Yayınları | 83 sf.

Yaş grubu: 08 – 12 yaş

Eğitsel hedefler: İşbirliği, Alzheimer, Bağımsız Davranma, Dede – Torun İlişkisi, Duygular, İletişim, Sağlık ve Spor, Yaratıcılık

Meteee, acele et, ödevlerini almayı unutma!

Ödevlerini yaptın mı Mete? Yatağını topladın mı Mete? Yine mi yüzünü yıkamadın Mete! Kalemini kaybettiğin arkadaşından özür dilemeyi unutma Mete. Öğretmenini iyi dinle Mete. Yaramazlık yapma Mete. Fazla abur cubur yeme, çikolata yerine meyve ye Mete. Ne alakası var ki, tatları aynı değil! ” ( s. 6 – 7 )

Okurken yoruldunuz mu bilmem ama ben hem okurken hem bu kadar çok yönergeyi yazarken yoruldum inanın! Ne kadar çok kontrol ediyoruz farkında olmadan! Ya da bilerek!

Mete ile, pardon “tam 10 yıl 8 ay 25 gün 3 saat 5 dakikalık hayatının baharındaki Mete ile” tanıştınız. Mete hayatın “biraz daha yavaş, biraz daha kontrolsüz, bol hayalli ve oyunlu” olmasını istiyor. Fakat yaşadığı gerçekler öyle değil. Üstelik bir de hazırlaması gereken bir proje ödevi var. Haa bir de kedisi Dion var! Ne alâka demeyin sakın! Cankurtaran olacak o! Mecazen yani! Okuyanlar öğrenecek neyi / kimi kurtardığını! O da mecazen!

Işıl Şahin ve İnci Özdemir’ i tebrik ediyorum! Bol gülüşlü ve hınzır, bir o kadar sıcak bir kurguyla güzel ve güncel bir farkındalık romanı yazmışlar!
Gittikçe yaşlanan toplumumuzda bu konu her daim bir şekilde karşımızda ve bazen nasıl davranmamız gerektiği konusunda sabır eşiğimiz zorlanıyor.

Dedesinin garip davranışlarına anlam veremeyen Mete, onun neden böyle davrandığını öğrenir ve çok üzülür! Çözüm bulmak ister. Bulur da! Nasıl bir çözüm bulur, o mu bulur? Yazmayayım! Çünkü bu çözüm, aynı zamanda onun proje ödevi olur! Ba – yıl – dım! Uygulayabilir miyim, emin değilim! Ama olsun, çok güzel bir yöntem!

Oğul Mete, Öğrenci Mete, Torun Mete, Çocuk Mete“!

Tanışmanızı çok isterim! Yaş aralığına takılmayın! Malûm her çocuk kitabı aynı zamanda yetişkinler için de mesajlar içerir!

Dedeciğim, seninle yepyeni bir dünya yaratalım mı?” ( s.54)

Haydi bakalım, dede ile torun Mete’nin dünyasına misafir olma sırası siz okurlarda!

Sevgimle ve şevkimle ilettim! Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

🐞”Seni mayalayıp çoğaltmalıyız, Mete! İyi ki benim torunumsun, teessüf ederim.
Teessüf mü? “Teşekkür ederim mi demek istedin dede?
Evet, sanırım.” ( s.55 )

Yetişkinlerin bariyerine çarpıp hapsolma, Mete. Yetişkin olmak yorucudur, yaşın büyüse de sakın çocuk kalmaktan korkma. Gerektiğinde isyan et, başkaldır.” ( s.52)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s