Bir vegan ile evlendim| Fausto Brizzi

Bir Vegan ile evlendim – Maalesef Gerçek Bir Hikâye | Ho sposato una vegana – Una storia vera, purtroppo | Fausto Brizzi ( d.1968 )

Çeviren: Eren Cendey

Okunma Zamanı: 04 – 05 Temmuz 2022

Otobiyografik anlatı | 1. Baskı – 2020 |

Pan Yayıncılık | 144 sf.

🍅🌶”Karımın gelecekteki boşanma avukatı bu satırları okuyanlar arasına saklanıyorsa, şimdiden uyarmalıyım, sonraki bölümlerde izni ve merhametiyle onu tatlı tatlı eleştireceğim. Ama özellikle altını çizmek istediğim durum şudur ki anlattığım her dramatik olay gerçekten yaşanmıştır ve hayal gücümün ürünü değildir. Benim lehime şahitlik edebilecek ve yaşananların tümünü yeminle onaylayacak yüzlerce akrabam, arkadaşım ve tanıdığım var. Onlar benimle birlikteydiler, olaylara katıldılar hattâ daha şanssız olanlar yemeklerinin tadına da baktılar. Bu nedenle sevgili avukat, o gün duruşmada bana karşı daha müşfik olun derim. En azından bana, “Nelere katlanmak zorunda kaldığını biliyorum, senden yanayım dostum ama mesleğimin gereğini yerine getirmek zorundayım,” dercesine gülümseyin lütfen.” ( s.9 – 10 )

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Biraz uzun bir alıntıyla giriş yaptım, affola! Amacım, kitabın üslubunun nasıl olduğuna dair fikir vermek. Umarım maksat hâsıl olmuştur.
Anlatı boyunca sıkmadan, tebessüm ettirerek, kimi zaman sesli güldürerek aktarmış ünlü İtalyan senarist ve yönetmen Fausto Brizzi.
Sonuçta film tadında bir kitap çıkmış ortaya.

Veganizm ya da veganlık, doğaya, canlılara saygıyı önceleyen ve hayvanlarla bağlantılı hiçbir ürünü yememeyi ve giymemeyi temel alıyor. Dolayısıyla, yün ve deri eşyalar kullanmayıp, hayvanla ilişkili hiçbir gıdayı da tüketmiyorlar.

Fausto Brizzi tam bir etobur ! Bir arkadaş toplantısında âşık olduğu, sonradan eşi olan İtalyan aktris Claudia Zanella ise vegan! Lâkin Fausto’nun bundan haberi yok!
İlk buluşma teklifini kabul eden Claudia’yı ünlü bir et restoranına götürdüğünde öğreniyor durumu.

İlişkilerinin başlangıcından itibaren, evlenip bebekleri oluncaya kadar geçen süreçte, biz okurlar, sıcak ve esprili bir dille, Fausto’nun veganlığa alışma sürecini ve yaptıklarını, kaytardıklarını okurken; vegan bir beslenmenin neleri içerdiğini öğreniyor; hayvanlarla olan ilişkilerini; yaptıkları seyahatlerde bu yeme alışkanlıklarını uygulayıp uygulayamadıklarını, başlarına nelerin geldiğini okuyoruz.

Fausto Brizzi’nin, yazımın girişinde alıntıladığım, “Karımın gelecekteki boşanma avukatı…” girişi dikkatimi çekti, google’a bir bakayım dedim. Bu kitabın basımı 2017 yılı. Bu kitapta adı geçen ve kitabı ithaf ettiği vegan olan eşi Claudia ile evliliği 2014 – 2020 yılları arasında; yani sahiden boşanmışlar! Sebebine yorum yapmayayım!

Sevgili okurlar; kitabı okurken tarihten, bilimden, sanattan, yazarlardan, bir zamanlar kimlerin vegan olduğunu bilseniz şaşarsınız. Ben bu durumu çağımıza özgü sanıyordum.

Özetle, farklı ve keyifli bir okuma yapmak isteyenlere içtenlikle öneririm.

Akıcı dili için, çevirmeni Eren Cendey’e teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla kendisi de bir vegan!

Sevgimle ve şevkimle ilettim! Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

🍉”… ‘Önlemek, tedavi etmekten iyidir’, söylemi sadece deyim değil, acıklı bir gerçek. Acıklı çünkü ilginç bir tesadüf sonucunda kaçınılması ve yapılmaması gereken şeyler genellikle bize keyif veren şeyler.” ( s.81)

Biliyor musun, senden gerçekten çok hoşlandım… Ne yazık ki erken öleceksin!” ( s. 23)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s