BAŞKA | EGE SOLEY

Başka | Ege Soley ( d.1983 )

Okunma Zamanı: 28 – 30 Haziran 2022

Anlatı | 1.Baskı – Haziran 2021 |

Doğan Novus | 222 sf.

Ege Soley ‘in daha önce Sakin ve Yakın kitaplarını okumuştum. Kendisi gibi içten metinler. Son kitabı Başka epeydir bekliyordu. Doğru zamanda ve bana iyi gelen bir okuma oldu.

Başka, adı ile müsemma bir kitap. Çok sevdim! İlk iki kitaptan “başka” olmasının sebebi – bence – yaşadığı deneyimi acısıyla, tatlısıyla, özverisini kararlılığını içtenlikle paylaşması.

Nihayetinde bambaşka bir meslek edinerek, içindeki “bir sürü insan” dan birini daha ortaya çıkarıp bir çiçekçi kazandırmış İstanbul’a.

Siyaset eğitiminin peşinden, başka bir kulvara girip Ecole des Fleuristes de Paris’te çiçekçilik ve botanik eğitimi alıyor ve hem de ünlü bir çiçekçide çırak olarak çalışmaya başlıyor. Ne var yani, demeyin sakın! Tek kelime Fransızca bilmeden, henüz dil kursuna başlamışken, kendinizi Fransızca eğitim veren bir okulda bulup, üstüne Latince kelimelerle de boğuşurken bir düşünün bence.

Bu kitapta Fransız iş yaşamının ne derece sistemli olduğunu da öğrenmiş oldum. Çırak olarak çalışırken bile sendika desteği arkanızda.

Sıfırdan bir kariyer inşa etmek ne derece zor olsa da – acısıyla tatlısıyla – Ege Soley bunu başarmış.
Tebrikler! Ve bu tecrübesi boyunca yaşadığı, hastanelik olacak derecedeki kazalar ve hastalıklar için ise Geçmiş Olsun! diyorum.

Paylaştığı ilginç anılar da var, bilgiler de. Örneğin, bir beyefendinin, Sevgililer Günü’nde en pahalı en güzel güllerden bir buket yaptırıp, sonra yapılmasını talep ettiği şey şaşkınlık verici idi. Bu ve bunun gibi hem iş hayatı hem sosyal yaşam hakkında ilk elden bilgileri tatlı bir dilden okuyorsunuz. Farklı başlıklardaki ara metinlerde ise çiçekler ile ilgili bilgiler paylaşmış.

Sonuç: Bilindik bir yaşamı seçse kimse yadırgamızdı inanın. O kendi istediği bir iş için, sıfırdan başlayıp, çiçekçi Ege’yi yaratmış. Başına gelmeyen kalmadığı halde vazgeçmemiş.

Severek ve ilgiyle okudum! Adı gibi, diğer iki kitaptan başka bir tat olmuş BAŞKA!

Sevgimle ve şevkimle ilettim!

Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s