Gülendam Nenem, Rumi, Annem ve Ben | Yalvaç Ural

Gülendam Nenem, RUMİ, Annem ve Ben | Mesnevi’den Masal, Fabl ve Öyküler | Yalvaç Ural ( d.1945)

Okunma Zamanı: 13 – 15 Nisan 2022

Resimleyen: Erdoğan Oğultekin

Masal, Fabl ve Öyküler | 1. baskı – Mayıs 2021

YKY Doğan Kardeş | 12 yaş ve üstü | 307 sf.

Selâmlar!

Çocuk edebiyatı denince, akla en başta gelenlerden birisi Yalvaç Ural kuşkusuz.

Gülendam Nenem, Rumi, Annem ve Ben‘in titiz ve kapsamlı bir çalışmanın sonucu olduğunu, kitabın kallavi ve çok beğendiğim içeriğinden anlıyorsunuz.

Adından da belli olduğu üzere içerikte Yalvaç Ural’ın aile bireyleri de var. Öncelikle yazarın Önsöz‘ünü okuyorsunuz; sonra Gülendam Nene’yi tanıyoruz, sonraki bölümde ise Nene’nin, Masallarla Dolu Geceler‘de neyi nasıl anlattığını öğreniyoruz.

Kitabın ana kısmını ise Mesnevi’den seçkiye alınan toplam 71 adet Masal, Fabl ve Öyküler oluşturuyor. Hem küçüklere hem büyüklere…

Okurken, hiç kullanmadığımdan olsa gerek, bazı kelimeler dikkatimi çekti. Bunların kimisinin anlamını dipnot olarak vermiş yazarımız. Örneğin:


salkı > haber / yeğinlik > şiddet / ayrımlı > farklı /
iye olmak > sahip olmak

Yalvaç Ural:

Çocukluk yıllarımı anımsadığımda gözlerimin önünden öylesine yoğun bir bilgi yumağı ve anılar demeti geçiyor ki, bunları bir araya toplayınca kocaman bir yapboz çıkıyor ortaya. İşte Gülendam nenemin Mevlâna Celaleddin Rumi’nin Mesnevi’sinden anlattıkları ve sonraki yıllarda yaptığım okumalardan derlediğim bu seçki, aslında bu büyük yapbozu oluşturan önemli eksik parçalardan biriydi. Bunları yazarken Gülendam nenemin anlatısına ve günümüz diline sadık kalmaya çalıştım.” (s.13) demiş.

Yukarıda bahsettiğim kelimelere takılmam dışında, tüm okumam su gibi aktı sevgili okurlar.

Yazımın girişindeki kitabın künyesinde belirttiğim “12 yaş ve üstü” her ne kadar çocuklar için bir yaş aralığı gibi görünse de; kitabın Masal, Fabl ve Öyküler‘in bitiminde yer alan üçüncü grup içeriğin genelde büyüklerin kavrayışına hitap ettiğini düşünüyorum. Zira o bölüm, henüz okuyamadığım Mevlâna’nın eserlerinden Mesnevi dahil, Divan – ı Kebir, Mektuplar, Fihi Ma -Fih, Meclis – i Seba hakkında bilgiler vermiş. Ayrıca başkaca ilginizi çekip, hoşunuza gidecek bilgilere de rastlayacaksınız!

Yalvaç Ural’ın emeği kadar harika resimleme için Erdoğan Oğultekin’e de yürekten teşekkür ediyorum. Ve elbette Yapı Kredi Yayınları’na da, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda, bu dolu dolu içerikli güzel kitabı biz okurlarla buluşturduğu için minnettarım.

Sevgili Okurlar, Mevlâna ile tanışmak adına güzel bir başlangıç kitabı olmuş Gülendam Nenem, Rumi, Annem ve Ben! Hem gençlere hem de yetişkinlere hediye edebileceğim kitaplar listeme ekledim.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

“Kaygı, hastalığın kardeşidir.” Mevlâna ( s.180 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s