Nerede Kalmıştık | Rıfat Ilgaz

Nerede Kalmıştık | Rıfat Ilgaz ( 1911 – 1993 )

Okunma Zamanı: 11 – 13 Şubat 2022

Deneme | 7. Basım – Ocak 2018

Çınar Yayınları | 148 sf.

#RıfatIlgazOkumalarım

Yine severek okuduğum bir Rıfat Ilgaz kitabı oldu Nerede Kalmıştık.

Yazarın kült eserlerinden önce, öykü, deneme ve çocuk romanlarını okumaya devam ediyorum.

Farklı mecralarda yazdığı, gazete ve dergi yazılarından seçerek bu kitabı oluşturmuş yazar; toplam otuz altı metin. Özellikle, güncelliğini koruyan yazılarını seçtiğini belirtiyor Önsöz’de. Gerçekten de öyle. Ağlasam mı yoksa gülsem mi bilemedim, hâlâ güncel olmaya devam eden hâl ve gidişlerimize. Yazarın “güncel” derken, neyi vurgulamak istediğini, aşağıya bir kısmını aldığım Önsöz‘den okuyabilirsiniz:

“(…) Üç büyük kentimizde yayımlanan güncel yazılardan seçmeler… Güncel oluşları, eskiliklerinin, bayatlıklarının açıklaması sayılmasın. Yazı gerçekten güncelse o gün olduğu gibi, bugün de günceldir. Geleceğe kalması düşünülmeyen bir yazı niçin yazılmış, dizilmiş, basılmış olsun. Kalıcılık tüm sanat ürünleri gibi güncel yazının da amaçlarından biri ve en önemlisidir. Bizden sonrakilere akıp giden günlerimizden selintiler bırakmayacaksak niçin kara kara yazıp sıra sıra dizme zahmetine katlanalım. Yazarın, işlevini başarmaya çalışırken tek şanssızlığı kendisine tanınan yazma süresinin kısalığı… Her işin yirmi dört saat içinde başlayıp bu süre içinde bitmesi… Tek sığındığımız da okurlarımızın bunu bilmeleri… Hoşgörüye bu tür yazılar için çok daha gereksinmesi olacak yazarın. Aydınlık günler dileyerek…” Rıfat Ilgaz

Sevgimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

“Kitapçılık da bir yatırım işidir, hele hele memleketimizde. Ne var ki dostluklar yatırımla kazanılmaz. Bu kural geçerli değildir, gönül işlerinde.” ( s.143 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s