Başka Bir Mutluluk Fikri | Marc Levy

Başka Bir Mutluluk Fikri | Une autre idée du bonheur | Marc Levy ( d.1961 )

Okunma Zamanı : 14 – 27 Ocak 2022

Çeviri: İnci Malak Uysal

Roman / 1. Baskı – Şubat 2018
Can Yayınları / 299 sf.

Selâmlar,

Marc Levy için, “Dünyada en çok okunan Fransız yazar unvanını taşıyor.” deniyor. Ben söyleyenlerin yalancısıyım!

Dünyayı bilemem ancak kendi Marc Levy okumalarımı bilirim; Başka Bir Mutluluk Fikri, yıllar içinde okuduğum dokuzuncu Marc Levy kitabım. Dört kitabı ise okunmayı bekliyor.

En son, Korkudan Güçlü Bir Duygu kitabını okumuştum nefes nefese. Başka Bir Mutluluk Fikri de onun kadar sürükleyici bir kurgu.

Yazar iki yerde, bu kitabın tanıklık içerdiğini îma etmiş sanki. Yani gerçek olaylardan yola çıkarak yazılmış. Keza kurgu içinde Beat Kuşağı’nın yapısı, ırkçılığa dair kriminal olaylar, adaletin hukukçular eliyle yanıltılması vb. konuları detaylı olarak okuyoruz. Dolayısıyla ülkemiz okuruna pek de yabancı olmayan konular.

“Kader neye bağlıydı, bir hayat hangi anda yön değiştiriyordu?” ( s.203) cümlesi, can acıtan karara referanstır. Otuz beş yıla hüküm giymiş Agatha’yı, cezasının bitmesine beş yıl kalmışken firar ettiren sebep ne olabilir?

Polisiye roman müptelâlarına çerez gelebilecek bir kurgu olsa bile – ki ben de severim gerilim romanlarını – bence bu türü sevmeyenler de gayet rahat okuyabilir. Zira bu kurgu tam olarak polisiye türüne girmiyor. Duygusal ve sıcak dostluklar da barındırıyor.

…şiddeti varoluş sebebi haline getirenler” ile ailesi ve inandığı değerler için fedakârlık ve mücadele edenler, sürükleyen bir kurgu ile karşınızda.

Adalete âşık bir insan için hangisi daha önemlidir: Bir suçluyu yakalamak mı yoksa bir masumu korumak mı?” ( s.289)

Suçlu kim? Masum kim?

Sevgili Okurlar, heyecanla ve merakla okudum, sevgimle ve şevkimle iletiyorum! Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

“Bir kitap yazmak için tanıklıkları toplamayı bile düşündüm. Uğruna savaştıklarımız, genç nesilleri ilgilendirebilir.” ( s. 210 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s