Gör Bağır | Fuat Sevimay

Gör Bağır | Fuat Sevimay ( d. 1972 )

Okunma Zamanı: 13 – 17 Ocak 2022

Öykü / 1. Baskı – Aralık 2021 /
İthaki Yayınları / 86 sf.

🗝”Ama memlekette adalet var diyorlar. Vardır kıyıda köşede bir yerlerde zahir.” ( s.32)

Gör Bağır, yazarın kaleminden okuduğum ikinci öykü kitabıdır. Gör’düğümüz toplum ve insan ahvallerini anlatan dokuz öyküden mürekkep. Ne kadar “bağır”dığımız konusunda ise susma hakkımı kullanmak istiyorum.

“Ama insanın insana yaptığını doğa yapmaz.” ( s.81)

Âşina olduğumuz iyilik, kötülük, adaletsizlik, her iki anlamda da göçme hali… Dokundu kıymetli okurlar. Acı – tatlı (bittersweet) denen hikâye de var, “Anne, tokam çamurlanacak,..” ( s.40) cümlesiyle gözümden yaş akıtan da. Bu cümlenin nesine ağladın derseniz, öyküyü okumanız gerekecek efendim. Elbette keyfiyet size aittir.

Yazar, daha önce okuduğum Ara Nağme öykü kitabından – hafızam beni yanıltmıyorsa – farklı yazım teknikleri de kullanmış sanki. Örneğin, yaklaşık iki buçuk sayfa süren cümle, şekilli “düşme” kelimesi, öykünün belirli yerlerinde tekrar eden cümle kalıpları, üç satırlık öykü vb. Diğer keşifler okuyacak olanlara kalsın bence. Yaşar Kemal tadı var sanki dediğimde, karşıma çıkan Yaşar Kemal…

☆Dolap Beygiri ☆E ☆Suriye Pasajı
☆Bazen Garson ☆İyi Kötü Çirkin ☆Birincisi
☆Hurda Franco ☆Sonunardı ☆Nassaulu İsa

Hepsinin Gör Bağır‘ı ayrı olmasına ayrı ama ortak nokta nedir diye kendime sordum. Aldığım cevap şu oldu: Tutunamayanlar kadar merdivenden tekmeyle itilenler… Ağlatan Suriye Pasajı‘na, ümitvar hissettiren Hurda Franco‘ya özel selâm ederim…

…çünkü biz çok merhametli hayvanlarız.” ( s.86)
cümlesinin, “merhametli” kısmının kazanması dileğimle; öykü seven, sevmeyip “bi’ bakayım n’ola” diyenlere sevgimle ve şevkimle iletiyorum efendim.

Unutmak ne görkemli, ne gizemli kelime. İnsan neyi unutup neyi hatırlayacağına kendisi mi karar verir? Keşke unutmak diye bir şey gerçekten var olsaydı. İnsan neleri unutur mesela?” ( s.53 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s