Çok Unutkn Oldum | Kaynak Selekler

Çok Unutkn Oldum | Bunamaktan mı korkuyorsunuz? Belki de yanılıyorsunuz! |
Prof. Dr. Kaynak Selekler (d.1943 )

Okunma Zamanı: 03 – 06 Ocak 2022

Araştırma İnceleme / 1.baskı – Eylül 2021 /
Doğan SoLibri / 238 sf.

Aslında Alzheimer bir yaşlılık hastalığı olduğu kadar, bir orta yaş hastalığı da. Çünkü hastalık beyinde, hastalık belirtileri ortaya çıkmadan onlarca yıl önce başlıyor. Hastalığı tam düzelten bir tedavi yok henüz. (…) Hastalığın başlangıcını geciktirmek, korunmak olası. (…) önlemlerin genç-orta yaşlardan itibaren alınması gerekiyor.” demiş Prof. Selekler.

Sanırım okumak, araştırmak gibi zihinsel faaliyetlerle bir nebze de olsa önlemlere – farkında olmadan – başlamış oluyoruz 😊

Bu okuma motivasyonumun arkasında ailemizdeki ileri yaşlı büyüklerimiz ve elbette orta yaşı geçmiş olan bizler varız. Aslında bu konuda bir aile tecrübemiz de var. 15 yıl önce kayınpederimi böyle bir sürecin sonunda kaybettik. Süreç yaklaşık 10 yıl sürdü. O zamanlar eşim çok araştırdı. Vakıf ve derneğin eğitimlerine katıldı. Lâkin bu kitap gibi kitaplar yok denecek kadar azdı. Olanlar ise tıp literatürüne âşina olanların anlayacağı türdendi. Bu sebeple, kitabın yazarı Prof. Dr. Kaynak Selekler’in:

… kitap mümkün olduğu kadar tıp mensubu olmayanların da anlayacağı şekilde yazılmaya çalışıldı.” cümlesini özellikle önemsiyorum.

Tıbbi konular yok mu? Elbette var. Araştırmalar sunulmuş. Hatta tıp eğitimi almış olanlar için ayrıca bir bölüm eklemiş; merak edenler de okur belki diye kitabın sonuna “Terimlerin Açıklamaları” nı alfabetik sırayla vermiş.

Yaşam tarzından tutun, yiyecek – içeceklere, eğitim düzeyine, incelenen topluluklara değin yelpaze geniş. Keza ünlü Alzheimer hastaları bölümünde paylaşılan İris Murdoch’un eserleriyle ilgili araştırma oldukça enteresandı.

Sevgili Okurlar,

Bendeniz, her ne kadar ilgiyle okumuş olsam da, Çok Unutkn Oldum, herkese önerebileceğim bir okuma değil. Eğer ilginiz ve merakınız var ise elbette bu kitap sizin için.

Sayın Kaynak Selekler’e bu titiz çalışması için yürekten teşekkür ediyorum. Elbette bir teşekkür yayımcısı Doğan SoLibri’ye…

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

“Yaşlanma ile bütün organlarda gerileme olur. Örneğin karaciğer 70 yaşında yaşlanırken, beyin 20 yaşından itibaren yaşlanır.” ( s.36)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s