Kör Dilenciler | Barış Güven

Kör Dilenciler | Barış Güven

Okunma Zamanı: 25 – 28 Kasım 2021

Öykü / Papirüs Yayınları / 206 sf. /

1.Basım – Temmuz 2021

Masal köylünün her şeyidir. Ancak masalı yüzlerce kez anlatıp, yüzlerce kez dinlediklerini sanırsın. Oysa masal değişir. Anlattığı aynıdır ancak hissettirdiği mevsime, saate ve hatta hasadın durumuna göre değişir.” ( s.78 – Öykü: Şeytan)

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Yukarıya alıntıladığım cümleler, bence bu öykü kitabının ruhunu da yansıtıyor. Zira hayatın, tarihin ve aslında insanlık durumlarımızın, üç aşağı beş yukarı, hali benzerlikler taşıyor. Hangi kültürün meyvesi olursak olalım, insan olmak sebebiyle, hem yaratılmışların en şereflisi olarak onurlandırılmışız hem de bu sıfattan sebep zayıflıklarımızın esiriyiz.

Kör Dilenciler kitabı, altı öyküden mürekkep bir İLK kitap. Öncelikle, yazarı Barış Güven’i yürekten kutlamak istiyorum. Yazdığı öyküler hiç de amatör gelmedi bana bir okur olarak. Ba – yıl – dım! Bu konunun uzmanları ne yorum yapar bilemem ancak bendeniz tüm öyküleri takdirle ve hayretle okudum. Her bir öyküyü okurken, sonunu tahmin ettiğimi sanırken, beklemediğim sonlarla beni ters köşe yaptı ya, tebrik ediyorum!

Farklı kültürleri ve dönemleri olduğu kadar adalet, bencillik, kötülük, cahillik gibi âşina olduğumuz konularla, çok sevdiğim, enteresan tasvirler de kullanarak, akıcı bir kurgu oluşturmuş.

Örneğin, “Bir garibin acısını soğutmak için üflediği nefesin hangi fırtınaya talip olduğundan habersiz,…” ( s.33 ) Bir diğeri ise, “Ruhu, çökmekte olan kasvetli bir evin penceresinden gökyüzünü seyrederken, ihtirası, evin şımarık çocuğu gibi odadan odaya koşturuyordu.” (s.107)

Gerçek ile yer yer masalsı anlatımın da işin içine girmesiyle merakla okuyacağınız bir öykü kitabı Kör Dilenciler. Kapılıp gidiyorsunuz.

Kitap, Şeytan, Kör Dilenciler, Arayış, Resim, Bedel. Bu başlıklar altında sunulan öykülerdeki alt okumalar ise eminim her bir okurda, farklı mistik, ruhani, ahlâkî, felsefi ve toplumsal çağrışımlara yol verecektir. Bende böylesi bir duygu durumu yarattı çünkü.

“Kâbusu katlanılır kılan ona uyurken yakalanmanızdır. Uyanınca gerçeğe minnetle sarsılırsınız, geriye sadece iğreti bir ürkeklik kalır. Gündüz kâbusu ise hayatın içinde başlar ve size sarılacak bir gerçeklik bırakmaz. Yaşamınız kâbusun bir parçası olmuştur zaten.” ( s.90 – Kör Dilenciler öyküsünden)

Sevgili Okurlar,

Bana kalsa epey bekletirdim bu kitabı. Eşim çok beğendiği ve “bekletmeden oku lütfen, çok seveceksin” diyerek merak ettirdiği için, bekleyen diğer öykü kitaplarının önüne geçti Kör Dilenciler. Haklıymış ısrarında! Öncelikle eşime ve sonra da bu güzel öykülerin yazarı Barış Güven’e teşekkür ediyorum. Umarım devamı gelir yazdıklarının.

Öykü sevenlere de, sevmeyenlere demiyeyim ama öykü türüne mesafeli yaklaşanlara da sevgimle ve şevkimle iletiyorum efendim!

Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s