Günaydın Deme Sanatı | Akgün Akova

Günaydın Deme Sanatı | Akgün Akova ( d.1962 )

Okunma Zamanı: 09 – 12 Ekim 2021

Fotoğraf + Deneme / Karakarga Yayınları / Haziran – 2021 / 225 sf.

Selâmlar!

Her gülümseme kabulümdür, yeter ki yürekten gelsin.” ( s.225 ) demiş Akgün Akova. Bir şairin çektiği fotoğraflar da, o fotoğraflara yazdığı yazılar da – konuşturduğu fotoğraflar mı deseydim acaba – şiir gibi olunca tadından yenemeyen, içinizi ısıtan, mutlandırıp umutlandıran bir güzel kitap olmuş Günaydın Deme Sanatı.

Kendisini, fotoğraflarını ve “Günaydın” paylaşımlarını sosyal medyada farkettim. Biraz araştırınca daha önce yayımlanan kitaplarını edindim fakat okumadım. Kısmet, son – yeni – çıkan kitabı, Günaydın Deme Sanatı‘nı ilk önce okumakmış. Eğrisi doğrusuna denk gelmiş oldu.

Çoğunu kendisinin çektiği yüze yakın fotoğraf ve illüstrasyon var kitapta. Konuşan bir martıya, çınar ağacına denk gelirseniz şaşırmayın sakın; şairin / yazarın tabiatı böyle! Dilsize dil, görmeyene göz, kulağa bir hoş seda, akıla bilgi, içimize merhamet, yüreğimize umut olmuş. Konuşuk etmiş velhasıl!

Yazıyı tadında bırakayım! Yoksa yazdıkça yazasım geliyor. İçinize bir ferahlık kanat çırpsın isterseniz, hiç beklemeyin kapağını kaldırıverin Günaydın Deme Sanatı‘nın… Çünkü içinde kimlere denk gelecek, nerelere gideceksiniz bir bilseniz! Haydi rast gelsin!

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun! 🌄

Alıntılar:

🍁”Edebiyat her zaman yaptığını yapacak; karanlığın içinde insanlık adına yeni sözcük yolları açmaya çalışacak. Harfleri yan yana…” ( s.135 )

🍁”Aynı fotoğrafa bakan herkes farklı bir şey görebilir. Güzelliğimiz bundandır. Hepimizin başkadır gönül gözü.” ( s.154 )

“Sonbahardı, akan yapraklar durmuştu. Sarı renk kendine yeni bir biçim vermeye çalışmıştı. Kırmızı onu kiremitlemişti. Mavinin dudağı uçuklamış, kahverengi dört yana dal çıkmıştı.” ( s.121.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s