Şiirli Yastık | Sunay Akın

Şiirli Yastık | Sunay Akın ( d.1962 )

Okunma Zamanı: 18 – 23 Temmuz 2021

Deneme / Haziran – 2021 /
İş Bankası Kültür Yayınları / 178 sf.

Şiirleri kadar araştırmacı yönüyle de gönüllerimizde ayrı bir yeri olan Sevgili Sunay Akın, bu kez Şiirli Yastık ile selâm verdi bizlere.

Otuz üç denemesinin her biri yine, kendi deyimiyle, ayrı bir “hissi senet”. Birbirine denk gelen tarihler, kişiler ve olaylar, derken heybemize attığımız bilgiler ve anılar.

Ozanlar, yazarlar, futbolcular, antrenörler, devlet görevlileri, Milli Mücadele, bebek evi ve daha neler.

Anladık da nedir bu “Şiirli Yastık” derseniz, valla adı üstünde işte gerçekten Şiirli Yastık! Hoşgörünüze sığınarak kitabın arka kapağındaki alıntıyı buraya aktarmak isterim amma yastıktaki ikinci mısrayı kitabı okuyacak olanlar öğrenecek efendim.

Şiirli yastık olur mu demeyin. Sivas Kongresi için kente gelen Mustafa Kemal Paşa’ya, Sivas Sultanisi’nin ikinci katındaki bir oda ayrılır. Yatağın üstünde, bir genç kızın çeyiz sandığından alınan, çiçek motifli ipek bir örtü vardır. Mustafa Kemal, yastıklara işlenmiş iki dizeyi okuyunca, Mazhar Müfit Bey’i yanına çağırır. Mazhar Müfit Bey telaşlı ve biraz da mahcup, yastıklardaki beyitlerin kendisi için yazılmadığını, asla böyle bir kasıtları olmadığını anlatmaya çalışırken, Mustafa Kemal açıklamanın gereksiz olduğunu ve şiirdeki uyarının herkes için doğru olduğunu söyler. Sivas Kongresi günlerinde, Mustafa Kemal’in başını koyduğu yastık kılıflarına yazılı şiirin ilk dizesi şöyledir: “Dünyanın makamıyla gururlanıp incitme insanı…”.

Hangisinin detayını yazsam, okuyacak olanların merakını köreltmekten endişe duyuyorum gerçekten. Tahmin edeceğiniz üzere, bir Sunay Akın metni demek, mutlaka birbirine denk gelen ya da vesile olan olaylar, kişiler ve yerler demek. O yüzden kendinize bir iyilik edin ve Şiirli Yastık‘ın kapağını kaldırıverin.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun efendim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s