Beyoğlu’nda Fısıltılar | David Boratav

Beyoğlu’nda Fısıltılar | Murmures à Beyoğlu | David Boratav ( d.1971 )

Çeviri: Aysel Bora

Okunma Zamanı: 01 – 06 Haziran 2021

Selâmlar,

Beyoğlu’nda Fısıltılar, David Boratav kaleminden çıkan, okuduğum kitapların üçüncüsü ve sonuncusu. Kronolojik olarak ise yazarın ilk kitabıdır; 2009 yılında Fransa’da yayınlanmış olup aynı zamanda Gironde Yeni Yazarlar Ödülü aldığı belirtiliyor kitabın tanıtımında.

David Boratav isminin dikkatimi çekmesi ve okumamı tetikleyen ise bir kitapçıda denk geldiğim son romanı Kaçağın Portresi‘ndeki Boratav soyadıdır. Çünkü dedesi Pertev Naili Boratav’ın yurdışına gitmek zorunda kaldığını biliyordum. Türkiye’de kalan, amca Korkut Boratav’ın yazılarını da okurdum.

Tamamen bu motivasyonla Kaçağın Portresi romanını okudum ve çok beğendim. Daha sonra ise ailesinin köklerini araştırıp, kitaplaştırdığı Aile anlatısını okudum. Beyoğlu’nda Fısıltılar adlı bir romanı olduğunu Kaçağın Portresi‘ndeki künyeden öğrenip almıştım.

Geleyim Beyoğlu’nda Fısıltılar‘ a…

Çok takdir edip hayran kaldım. Neden mi?
Sadece Beyoğlu semti değil, romanın kurgusu akarken, anlatıcı ile birlikte gezdiğiniz İstanbul’un diğer semtlerini öyle bir betimlemiş ki yazar, vallahi kendimden utandım.

Bunca yıl yurtdışında yaşayıp, ara sıra İstanbul’a gelen biri olarak değil, kırk yıllık İstanbullu gibi sanki… Hele ki kitabın Lefter başlıklı bölümünde, bir Beşiktaş – Fenerbahçe maçı yazmış ki sanki stadyumdasınız!

Anlatıcımız uyku sorunları yaşayan bir adam. Babasının ölümü üzerine istemeye istemeye İstanbul’a gelmek zorunda kalır. Zira babasının öldüğü için tamamlayamadığını düşündüğü bir şiirinin müsveddelerini arıyordur. Bu arama faaliyetlerini, eskiye giderek ve anlatıcının İstanbul’da bulunduğu zamana dönerek okuyoruz. Bu arada anlatıcının iç monoloğunda, kendi özeline ait hesaplaşmaları da okuyoruz.

Merakla kendini okutan, sürükleyici bir roman Beyoğlu’nda Fısıltılar. Zira hem yakın tarihimiz var hem de:

Babamı Paris’te, ailenin başarılı entegrasyon ( hepimizin, en çok da benim) masalına rağmen kendimi asla evimde hissedemediğim bu nefretlik şehirde toprağa vermem, içinde bulunduğum duruma uygundu…” ( s.24 )

cümlesindeki duygudan yansıdığı üzere, sürgün olmayı, uyum sağlayamamayı, “dünya vatandaşlığı” tanımındaki muğlaklığı çok güzel aktarmış.

Daha fazla ne desem eksik kalacak Sevgili Okurlar… Kitabın yeni baskısının yapılmasını diliyorum. Çok önce alıp kütüphaneme kattığım bir kitaptı, ancak fırsat bulup okudum.

Aysel Bora’nın usta çevirisine minnetle; sevgimle ve şevkimle iletiyorum efendim.

Alıntılar:

Söylemese de, aydınlık İstanbul semalarının altında ve sulardaki yansımalara karşı, kendi insanlarının arasına gömülmeyi hayal eden bir adamı, o gün kimsenin cenazenin indirildiği çukurdan gözlerini kaldırıp bakmaya cesaret edemeyeceği kadar basık bir gökyüzü altında toprağa veriyordum.” ( s.25 )

İnan bana, sürekli hayal kırıklığına uğramak, bir adamın gönlünden yurt sevgisini tamamen silebilir.” ( s.58 )

İstanbul soyut bir resim gibidir diyorum. Renklerin neye denk düştüğünü bil, bilme, kendini İstanbulluya bırakacaksın.” ( s.74 )

Beyoğlu’na dışardan gelen bir şey tekrarlanır, soyulup ayıklanır, yorumlanır ve sonunda kimin ne yaptığı, nasıl ve neden yaptığını kimseler bilemez.” ( s.74 )

… halkın ağzına verilen dedikoduların bir gaz yağı izi gibi yayıldığı, kuşkunun ve dörtnala koşan bir modernite korkusunun birbirinden beslendiği, gazetelerin, politikacıların, imamların, lafla ve yalanla yaşayan herkesin meyvesini yediği bir şehir. Şehir dünyanın bütün demokrasilerindeki gibi, sorumlu oldukları halkın korkularını kullanmayı seven bir avuç vicdansız yetişkinin işlettiği bir lafazanlar sitesine dönmüştü.” ( s.140 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s