Mırmır Osman | Nazlı Eray

Mırmır Osman | Nazlı Eray ( d.1945 )


İllüstrasyon: Oğuz Demir

 
Okunma Zamanı: 27 Mayıs 2021

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,


Mırmır Osman, okuduğum ilk Nazlı Eray kitabıdır. Başka eserleri de var elbette. Sık sık karşıma çıkıyor değerli yazarın kitapları. Fakat ben tercihimi bu gençlik romanından yana kullandım. Devamı da bu şekilde gelecek muhtemelen. Zira diğer kitaplarının da başlığı ilgimi çekti:


📚Büyülü Beyoğlu 

📚Gece Çiçeği İstanbul

📚Frej Apartmanı’nın Esrarı


ayrıca Mırmır Osman‘daki Nazlı ile Osman’ın serüvenlerinin de devam edeceği bilgisini vermiş yazar kitabın sonunda.


Bu kitap özelinde yaş grubu belirtilmemiş ancak kitabın kahramanlarının ortaokul öğrencisi olduğunu kurgudaki bilgiden öğreniyoruz. Dolayısıyla 12 yaş ve üzeri diyebiliriz.


Keyifli, sürükleyici ve masalsı bir kurgu Mırmır Osman.

Kuledibi’ndeki Aztek Galerisi’nde gördüğü Mona Lisa tablosundaki Mona’ya âşık olan bir Osman var. Hülyalı dolaşıyor ortada. Arkadaşları meraklanınca, onları galeriye götürüp gösterir.

Eyvaaah! Birken iki olur âşıklar! Şişko Efe de Marilyn Monroe’ya âşık olmasın mı! Bu daha ne ki; siz bir de Madam Lili ile tanışın. Haftanın üç günü sihirle Marilyn Monroe oluyor! 

Gecenin karanlığından yapılmış bir elbise” giyen mi ararsınız, yoksa “geleceğe bilet alıp” tramvay yolcuğu yapan mı ararsınız, konuşup ağlayan “kırık plak” mı istersiniz; tekmili birden bir tuhaf olaylar zinciri…


Durumu en güzel şu cümle anlatıyor sanki:

Gece paldır küldür düşünce dünyanın üstüne, işte orada her şeyi yaşıyoruz Mona” dedi. Yuvarlanıyoruz hayatın içine.”( s.53)

 
Ne yalan söyleyeyim mekânlar Kuledibi, Beyoğlu, Çeşme Meydanı olunca rahmetli anneannemin Çeşme Meydanı’ndaki arkada bahçesi olan evi, büyük teyzemin ise Kuledibi’ndeki o eski binaların birindeki geniş ve kocaman kapılı dairesi geldi aklıma, çocukluğuma gittim. Artık hiçbiri kalmadı.


Neyse çok uzattım. Gecenin her ihtimale açık gizemini de kullanarak, bana farklı gelen anlatımıyla, okurun merakını diri tutan bir gençlik romanı Mırmır Osman. Kimbilir belki de geçmişe özlemin masalsı formu… 


Çocuk ve gençlik kitapları okumayı seven yetişkinlere sevgimle iletiyorum efendim.


Alıntı:

Gecenin karanlığından yapılmış bir elbise bu Taliha. Akşamın biriktirdiği fırtına bulutlarından, Haliç tarafından gelen mor bulutlardan ve geceyi oluşturan karanlıktan yapılmış bir elbise.”  Taliha büyülenmişti. “Ne diyorsun sen? diye bağırdı heyecanla. “Desene, geceyi, doğayı, tabiatın o anlaşılmaz, gizemli olayını, dünyanın karanlık yarısını üstünde taşıyorsun.” ( s.73 )  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s