Don Kişot’un Yeni Maceraları | Tariq Ali

Don Kişot’un Yeni Maceraları | Die neuen Abenteur des Don Quijote | The New Adventures of Don Quixote | TARIQ ALI ( d.1943 )
Çeviri: Çınar Tuncer
Okunma Zamanı: 25 – 26 Mart 2021
Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Don Kişot ve Sanço Panza’nın yüzyıl aşırtan maceralarına hoş geldiniz!

Zaman değişiyor ama insanların birbirine yaptığı fesatlıklar hiç değişmiyor.” ( s.12 )

diyen Don Kişot haklı mı? Sonuna kadar haklı hem de!

Oyunun yazarı, Pakistan asıllı İngiliz aktivist ve The Guardian yazarı Tarık Ali’nin, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi üyesi olmak dahil birçok sıfatı var.

Kaleme aldığı bu oyun 01 Kasım 2013 yılında Essen’deki Grillo – Theater’da sahnelenmiş.
Başta yüzyıl aşırtan dedim çünkü, kahramanlarımız ve elbette Sanço’nun Katır’ı ile Don Kişot’un atı Rosinante dahil, şövalyeler çağından ayrılarak günümüze geliyorlar; karşılarına çıkan çeşitli kişilerle, günümüz savaşlarına ( Afganistan), ekonomik ve politik yozlaşmalara, siyasi partilere, entelektüellere, ırksal, dinsel, cinsel ayrımcılıklara değin gülümseten ama doğrudan, net eleştiriler yapılıyor diyaloglarda.

Katır ile Rosinante’nin oldukça entelektüel sohbetleri ve birbirlerini kibarca iğnelemeleri çok hoştu doğrusu. Tabii ben böyle hoş dedim amma konular kallavi.

Yazar Tarık Ali, kitabın başındaki röportajında şöyle diyor oyun için:
…yazdığım oyun, geleneksel bir oyun değil. Tarzı nedeniyle, Meyerhold, Brecht ve Weiss gibi son yüzyılın devlerine saygılarını sunan bir eser. Bu, günümüz dünyasında sarsıcı bir etki yaratabiliyor, zira dünyaya siyah-beyaz ve monoton bir kültür hâkim. Yazılanların çoğu, sorgulamak için değil, memnun etmek için yazılıyor. Ben ise bu konsepte yabancıyım.

Söyleyeceğini dolandırmadan söylemiş, mesajını vermiş yazar. Bunları kimi zaman edebiyattan, felsefeden, sanattan isimlerle de referanslamış.

Şunu da eklemek isterim; genel yaklaşımla Amin Maalouf’un Uygarlıkların Batışı denemesinin oyuna dönüşmüş hali gibi. Bu ay okuduğum kitaplar birbirini çekti galiba.
Arka kapakta yazdığı için yazabilirim sanırım, oyunun sonunu “Anadolulu Nazım Hikmet” in Yaşamaya Dair isimli şiirinden bir bölümle bitirmiş yazar.

Bendeniz heyecanla okudum ve şevkimle iletiyorum Sevgili Kitap Dostları. Keyfiyet sizlere ait efendim.

Alıntılar:

Sanço: “Durmadan zenginleri ödüllendiren bir dünya, sonsuza dek var olamaz. Ya değişeceksiniz ya da açgözlülüğünüzle bu gezegeni yok edeceksiniz.” ( s.25 )
Entelektüel: “Demokrasimizin savaşa girmesi, bir ülkeyi yakıp ele geçirmesi gerektiğinde, insanlara insanlığın insanca öldürülebileceğini anlatma yetisine sahip kişi kimdir sence? ( Çok az bile utanç duymadan gülümser.)” ( s.24 )

Don Kişot: “Eskiden denizleri kontrol eden ülkenin dünyaya hâkim olacağını söylerdik.

Sanço: Artık tepemizdeki boşluğu kontrol eden hâkim oluyor. O boşluğu kontrol eden, dünyayı yok edebiliyor.” ( s.41 )

Don Kişot: Dünyadaki kötülükleri görmezden gelip kaderden yakınmak, her şeyi teslim etmek demektir. Âşık olduğun için her şeyin güzel olduğunu düşünmek de aynı şekilde.

(s.59)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s