Kış Ortasında | Isabel Allende

Kış Ortasında | Más allá del invierno | In the Midst of Winter | Isabel Allende ( d.1942 )

Çeviri: İnci Kut

Okunma Zamanı: 23 – 27 Şubat 2021

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

KIŞ ORTASINDA, Şilili yazar Isabel Allende ile tanışma kitabımdır. En sonda söyleyeceğimi hemen söyleyeyim; ba- yıl – dım!
Aldı götürdü beni! Tam aradığım bir tempo idi.
Hani “bi’ oturuşta” ya da “elime yapıştı” gibi tanımlamalar yaparlar ya öyle akıcı bir tempoya sahip. Tabii bendeniz ünlü “slow …” sıfatlı tanımla “yavaş okur” olduğumdan mütevellit, beş günde okudum o ayrı bir konu; siz bana bakamayın!

Niye bu kitap? Tamamen bir denk geliş, bir enerji buluşması. Okumak istediğim bir yazardı, çok bilinen bir kitabı olmasın istiyordum ve bir de “Kış” temalı olunca cevabımı almış oldum. Kimden geldi o cevap? 18 Şubat 2021 tarihli Cumhuriyet Kitap Eki’ndeki Sadık Aslankara’nın yazısından efendim.

Şimdii, geleyim kitaba… Yazar bu kitabı 2019 yılında evlendiği üçüncü eşi Roger Cukras’a ithaf etmiş. Vee bakın “Teşekkür” metninde ne demiş: “Roger Cukras, Lucia ile Richard’ın olgun çiftlere özgü aşkı konusunda bana esin kaynağı oldu.

Adları anılan Lucia (62) ile Richard (60) , kitabın üç ana karakterinden ikisi. Gerçekten çok tatlılar, gerçi Richard başta biraz nemruttu! Tamamen savunma mekanizması ve kendine verdiği bir ceza bu şekilde davranması.

Üçüncü karakter ise ülkede kaçak çalışan Evelyn. Bir kış günü, Richard, bu kızın kullandığı arabaya çarpınca hayatları kesişiyor…

Richard Bowmaster’a, Albert Camus’nün,

Kış ortasında sonunda anladım ki içimde yenilmez bir yaz varmış.

cümlesini söyleten bu olgun aşkı sevdim ammaaa sanmayın sadece aşk var… Bu üç karakterin hayatlarının geçmişine giderek, her birinin çocukluklarından günümüze gelesiye kadar yaşadıklarını ( üçünde de ciddi travmalar var, maruz kaldıkları toplumsal olaylar ve kişisel tercihler sebebiyle) dönüşümlü bölümler halinde ve polisiye tadında okuyoruz.

Lucía Maraz ( Şili ), Richard Bowmaster ( Brezilya) ve Evelyn Ortega ( Guatemala ); günümüz ise Brooklyn.

Hayatımızı kontrol ettiğimizi sanıyoruz ama edemediğimizi hayat yüzümüze bir şekilde çarpıyor işte.

Hediye edebileceğim kitaplar listeme girdi Kış Ortasında!

Detayları okuyacak olanlara bırakıyor, sevgimle ve şevkimle iletiyorum. Son sözüm kadın karakter Lucia Maraz ‘ın sözü olsun:

Onca felaketin tek çaresi sevgidir. Evreni dengede tutan şey yerçekiminin gücü değil, sevginin iyileştirici gücüdür.” ( s.318 )

Akıcı çeviri emeği için İnci Kut’a teşekkür eder, Can Yayınları ‘na ise kitabın tekrar gözden geçirilmesini öneririm. Kimi yerlerde yarım ve eksik kalmış harfler mevcuttu.

Sağlık, sevgi, huzur ve kitaplar hep sizinle olsun!

Alıntılar:

İhtiyacı olan insana ne kim olduğu sorulur ne de nereden geldiği. Felâket zamanlarında hepimiz eşitiz.” ( s.89 )

…hayatı birbirinden ayrı anların art arda yaşanmasından oluşmuyordu, birbirine dolanmış olayların oluşturduğu bir hikâyeydi, günbegün dokuduğu, her an değişen, karmakarışık, kusurlarla dolu bir halıydı sanki; şimdiki zamanı tertemiz bir perde değildi, hayallerle, rüyalarla, anılarla, utançlarla, suçluluk duygusuyla, yalnızlıkla, acıyla dopdoluyd.” ( s.317 )

Ölüm tıpkı doğum gibi aşılması gereken bir eşikti.” ( s.331 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s