Seçme Dünya Masalları | Derleyen: Nuray Önoğlu

Seçme Dünya Masalları | Derleyen: Nuray Önoğlu
Okunma Zamanı: 19 – 22 Şubat 2021
Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Bir süredir masal okumaya başladım. İyi ki başladım. Hem kendi kültürümüzden hem başka kültürlerden masallar okuyunca, kimi masalların birbirine yakın ya da benzer olduğunu da farkediyorsunuz.

Kimin yazısıydı tam hatırlayamadım – Doğan Kuban’ın olabilir – orada “saf uygarlık yoktur” anlamında bir cümle okumuştum. Bence masallar bu tespiti doğruluyor.

Kıymetli Nuray Önoğlu’nu ilk olarak Yerdeniz Kitapçısı olarak keşfettim. Sonra çevirmenlik şapkasının da olduğunu öğrendim. Bu kitaba yazdığı Önsöz’de, yaptığı araştırmalar vesilesi ile epey geniş bir masal kütüphanesi oluştuğunu belirtiyor. İyi ki yapmış!

Kitabın arka kapağında:

Modern bilimsel araştırmalar bir film, tiyatro oyunu, masal anlatımı yahut sohbet esnasında iyi bir hikâye dinleyen insanın, dopamin, endorfinler gibi kimyasallar salgıladığını; bu kimyasalların da insanlar arasında bağlar kurmayı, empati yeteneğini ve başkalarına yönelik ihtimamı artırıcı etki yaptığını gösteriyor. Bu güzel masalların okuyanlarda bu etkileri uyandırması en büyük dileğimiz.

denilmiş.

Katılmamak elde değil! Gerçekten de okurken bunları tekrar tekrar tecrübe ediyorsunuz. Kaç yaşında olduğunuzun hiç önemi yok inanın. Ben masal okurken çok mutlu oluyorum, kimi zaman ise kendimi söylenirken yakalıyorum, merak duygunuzu gıdıkladığını da bir kenara yazalım.

Nuray Hanım’ın derleyip bu kitaba koyduğu 16 masalın kaynağı farklı kültürlere ait adından da anlaşılacağı üzere; örneğin Aborijin, Vietnam, Boşnak, Kelt, Ermeni, Ortadoğu, Fransız vb.

Sevgili Okurlar; masalları sevdim sevmesine ama kimi masalların sonlarında yer alan tekerlemeleri de sevdim.

Hangi ülkenin masalının sonu olduğunu yazmayacağım, okuyacak olanlar keşfetsin, sonu şöyle meselâ:

Sineğe vurdum palanı, dinlettim mi size bu koca yalanı? O yalan, bu yalan, fili yuttu bir yılan, bu da mı yalan? Gerçeğe çevirelim bu düzdüğümüz yalanı, hikâyedir bunun adı, söylemekle çıkar tadı.” ( s.54 )

Sevgili Nuray Önoğlu’nun emeğine ve Aylak Kitap’a içten teşekkür ediyorum.

Bendeniz masal okumalarıma devam edeceğim. Farklı bir okuma yapmak isteyenlere içtenlikle öneririm. Sevgimle iletiyor, keyfiyeti siz okurlara bırakıyorum efendim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s