Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Harry Potter ve Lanetli Çocuk / Harry Potter and the Cursed Child / J.K. Rowling – John Tiffany – Jack Thorne

Çeviri: Sevin Okyay – Kutlukhan Kutlu

Okunma Zamanı: 07 – 08 Şubat 2021

“... beni en çok korkutan şey, senin baban olmak, Albus Severus Potter. Çünkü burada kılavuzsuz çalışıyorum. Çoğu kişinin hiç değilse elinde model olarak bir babası vardır – ya onun gibi olmaya ya da onun gibi olmamaya çalışırlar. Benimse hiçbir şeyin yok – ya da çok az var. Yani öğreniyorum, tamam mı? Ve her şeyimle deneyeceğim – sana iyi babalık etmeyi.” ( s.342 )

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Evet, bir alıntıyla başladım – bence oldukça anlamlı ve yerinde. Kitabın referansı hakkında bir işarettir. Çünkü Harry Potter ve Lanetli Çocuk‘un kahramanları “yeniyetmeler”.

Bu şu demek; dünün yeniyetmeleri anne -baba oldu! Bu kitap onların çocuklarının kitabı.

Harry’nin, küçük oğlu Albus ile epey iletişim sıkıntısı var. Doğal olarak ilişkilerini çatışmacı hale getiriyor.

Bir başka çocuk ise babası gibi yalnız olan Scorpius. Biri kahraman gibi görülen bir adamın oğlu diğeri ise kötülüğe bulaşmış bir adamın oğlu. Bu ikisi arkadaş oldular. Macera olmazsa olmaz ama değil mi? İşin içine bir de Zaman Dönüştürücü alet girerse n’olur? İşler karışır. Bir de bir kız arkadaş girer işin içine. Kimdir? Neyin nesidir? Okuyanlar öğrensin derim ve susarım…

Ayrıca “Sevgi teması” yine vurgulu. Özellikle etkileyici idi. Geçmişin izleri sebebiyle ötekileştirmeyi de eklemeliyim. Bu konuda Harry hem geçmişiyle ilgili bağlantılar kuruyor ve hesaplaşıyor hem de oğluna karşı davranışlarında eşinden yardım alıyor.

Sevgili okurlar, bu oyunun, sekizinci Harry Potter hikayesi olduğu belirtilmiş ve 30 Temmuz 2016’da Londra West End’de sahnelenmiş.

Bağımsız okunabilir mi? Geçmişe dönük referanslar nedeniyle, kimin kim olduğunu anlayabilmek açısından, bence bağımsız okumaya uygun değil. Ancak yine de okunmak istenirse, neden olmasın, merak edip seriye başlamak isteyen olur belki.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Sağlık, huzur ve kitaplar hep sizinle olsun.

Alıntılar:

Hem güzel hem korkunç bir şeydir gerçek, çok özen ister.” ( s.62 )

Harry, bu karmakarışık, duygusal dünyada mükemmel bir cevap asla yoktur. Mükemmeliyet, insanlığın erişemeyeceği, sihrin erişemeyeceği bir yerdedir. Her pırıl pırıl bir mutluluk anının içinde o zehir damlası vardır: Acının tekrar geleceğini bilmek. Sevdiklerine karşı dürüst ol, acını göster. Istırap çekmek, nefes almak kadar insanidir.” ( s. 288 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s