Harry Potter ve Melez Prens | J.K. Rowling

Harry Potter ve Melez Prens | Harry Potter and the Half-Blood Prince | J.K.Rowling ( d.1965 )

Çeviri: Sevin Okyay – Kutlukhan Kutlu

Okunma Zamanı: 18 – 26 Ocak 2021

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Harry Potter serisi her ne kadar gençler için kaleme alınmış görünse de yetişkinler için de cazip bir okuma vadediyor kanımca.

Harry Potter ve Melez Prens, serinin 6. kitabı.
İyilerin ve kötülerin savaşı devam ederken, her iki tarafın da kendi aralarında işbirliği çalışmaları farklı açılardan derinleşiyor. Mücadele çetin ama kararlılık da had safhada.

Harry’nin yeni ders yılı için almayı unuttuğu bir kitabı için, sihir hocası ona dolaptan eski bir kitap verir ve o kitabın içine daha önce kullanan öğrencinin düştüğü notlar sayesinde Harry, sihir dersinde daha önce hiç olmadığı kadar başarılı olur. Kitabın sahibi kitaba Melez Prens olarak yazmıştır adını. Kimdir acaba bu kişi? Tanıdığı biri midir yoksa? Büyücüler âleminde böyle ünvanlar var mıdır?

Hepsi bu kadar değil elbette. Artık çocuk değildirler, gençlik başımda duman dönemindedirler ve gönül işleri de buna dahildir elbette.

Lâkin sınav çok çetindir ve mücadele amansız geçmektedir. Romanın bilge kişisi, Hogwarts’ın müdürü Dumbledore yine Henry’nin yanında ve bu kez onunla daha sıkı işbirliği içindedir.

Simgesel referanslar içeren bu kitap kimi zaman evrensel doğruları sabitleyerek de çıkıyor karşımıza. Örneğin Dumbledore şöyle diyor:

Despotların ezdikleri insanlardan nasıl korktukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Hepsi de çok sayıdaki kurbanları arasından bir gün mutlaka birinin çıkıp ayaklanacağının, onlara karşılık vereceğinin farkındadır.” ( s.467)

Kim itiraz edebilir ki? Tarih her şeyi önümüze seriyor, öyle değil mi?

Ve fakat bunca kötülüğe rağmen Harry’yi koruyan bir şey vardır. Ona, bunun ne olduğunu hatırlatıyor Dumbledore. Neymiş acaba o? Okuyanlar öğrensin bence.

Serinin tamamı bitince, filmlerini de sırasıyla izlemeyi düşünüyordum Sevgili Okurlar. Neyse ki, şans faktörü diyeyim, bir televizyon kanalı her Pazartesi akşamı, ilk kitaptan başlayarak filmleri yayımlamaya başladı. İlk 5 kitabın fimlerini de bu vesile ile izlemiş oldum. Yedinci kitabı okurken, bu kitabın ( 6.kitap) filmini de 01 Şubat 2021 de yayımlayacaklar. Filmler de güzel ama kitaplar da güzel. İşlevleri farklı.

J.K.Rowling’in dünyasını beğendiğimi belirtmek isterim. Bu nedenle, Robert Galbraith mahlas adıyla yazdığı polisiye romanlarına da el atmayı düşünüyorum. Türkçeye çevrilmiş olanları var.

Yukarıda da belirttiğim üzere, bu seri her ne kadar gençler için yazılmış gibi görünse de, fantastik seven yetişkinler de heyecanla okuyabilirler, ben merakla okudum ve sevgimle iletiyorum efendim. Keyfiyet sizlere kalmış. Sağlık, huzur ve kitaplar hep sizinle olsun.

Alıntı:

Ölüme ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezliktir, başka bir şey değil.” ( s.518)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s