Güz Masalları

Güz Masalları | Autumn Tales

Derleyen ve çeviren: Tarık Demirkan

Resimleyen: Feridun Oral

Okunma Zamanı: 28 Kasım 2020

Selamlar🙋🏻‍♀️🍁🍂

Mevsim Masalları serisinin, çıkış sırasına göre dördüncü ve son kitabı Güz Masalları. Fakat benim okuma sırama göre birinci kitabı oldu.

Dün keyifle okudum, içim ısındı. Yirmi bir masal içeriyor. Büyük bir kısmının kaynağı Budapeşte. Ancak Grimm Kardeşler’den bir masal dahil, Tatar masalı, Türk Masalı, Macar masalı ( ayrıca belirtilmiş) da var.

“Kaynak neden Budapeşte acaba” diye merak ettim, sorumun cevabını, derleyip çeviren Tarık Demirkan’ın özgeçmişinde buldum. Kendisi Budapeşte Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirmiş. Serbest gazetecilik yapıyor ve Budapeşte’de yaşıyormuş.

Masallar; hayvanların, insanların, bitkilerin dünyasına götürüyor küçük büyük hepimizi. Bilmeyenlere öğretiyor, unutanlara hatırlatıyor bu kâinatın bir döngüsü olduğunu, hiçbir şeyin sebepsiz olmadığını.

Hiç Bitmeyen Güz masalında dendiği gibi:

Herkes kendi işini yapsın, kimse mevsimlere karışmasın istemiş. Çünkü mevsimler olmazsa, doğanın düzeni bozulurmuş.

O yüzden, Güz Masalları ne anlatıyor derseniz; mevsimin özelliklerini, doğadaki değişimi anlatıyor. Bu kadar mı? Olur mu hiç canııım! Masal bu, derssiz olur mu. İyi – kötü, dayanışma, sevgi, mücadele vb. tekmili birden var.

Masalların güzelliğini resimleriyle dillendiren Feridun Oral’ın elleri dert görmesin diyorum.
Derleme ve çeviri emeğini veren Tarık Demirkan’a içten teşekkürler.

Sevgili Okurlar, Güz Masalları “her yaştan” çocuklar için. Yani o “her yaşın” içinde biz de varız yahu!

Bence okuyunuz; içiniz ısınır şu kasvetli günlerde, yüreğinize bir ferahlık gelir diyor, sevgimle ve şevkimle iletiyorum.

Haa bir de, kargalar matematik bilir miymiş dersiniz? Eh okuyuuun😄🙋🏻‍♀️🍁🍂

Not: Kitapla ilgili tek sıkıntım, teknik sebepten. Yazarın kitaplarının listesi bölümü, İçindekiler bölümünün bir kısmı ve ilk masalın ( s.11) ilk sayfası gölgeli basılmış. İletsem değiştirirlerdi eminim. Fakat okumaya başlayınca farkettim. Kitap alırken içine şöyle kabaca bir göz atın. Hem kendime hem de size not.

Alıntılar:

🍁”Ağaçlar ne güzden ne de kıştan korkarlarmış. Çünkü onlar nasıl olsa yakında baharın geleceğini, dallarının yine yeşereceğini, çiçeğe ve meyveye duracaklarını iyi bilirlermiş. Onların tek korktuğu işte bu eli baltalı oduncularmış.
(s.78 – Masal: Küçük Masanın Düşü)

🍁” ‘Şunlara bakın’ demiş Güz. Her taraf yiyecek dolu. Hiç insan görebiliyor musunuz çevrede? Hayvanlar karınlarını doyuruyor bunlarla. İnsanlar biraz daha beklerlerse her şey dalında çürüyecek. Benim yaşım neredeyse dünyayla eşit. Çok yaşadım, çok şey gördüm. Bu dünyada israfı en çok seven insanlardır. Bundan eminim.” (s.119 – Masal: Dünyanın Gezginleri)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s