Çocuklar İçin Mitoloji | Haldun Taner

Çocuklar İçin Mitoloji | Haldun Taner (1915 – 1986 )
Resimleyen: #CemKızıltuğ

Selâmlar Değerli Kitap Dostları,

(…) Mademki biz Müslüman bir toplumuz, nemize gerek elin gâvurunun antikitede uydurduğu Pagan ya da Panteist mavallar? Bize ne İlyada’dan, İlyada’dan? İmdi, bu zihniyeti göz önünde tutunca Türkiye’de mitoloji öğretmenin güçlüğü ortaya çıkar. (…) Mitoloji neye mi yarar, diye soranlara şöyle cevap verebiliriz: Mitoloji bizi geçmişin zengin bir hayal dünyası ile bağlar, çoğu sanat ve edebiyat eserlerine esin kaynağı olan bir alanı yakınımıza getirir. Mitoloji bilsek, örneğin her günkü dilimizde de bu renkli ve canlı deyimlerden, simgelerden yararlanabiliriz.” demiş Üstad Haldun Taner “Mitoloji Neyimize” başlıklı Önsöz’de.

Elbette bu kadar değil dahası var. Bir kısmını alıntıladığım 6 Şubat 1977 tarihli metnin yazılma sebebi ise Sayın Taner’in Milliyet Çocuk Dergisi için düzenli olarak yazmaya başlayacağını duyurduğu Mitolojik Masalar. Bu metin büyükler için.

Hemen sonrasında: “Geçmiş geçmiştir. Geçmişten bana ne? Ben bugüne bakarım. Geçmiş değil, geleceği düşünürüm, diyebilir misiniz? Belki diyebilirsiniz. Ama böyle deyince okumuşların, bilinçli insanların çizgisinden ayrılmış olursunuz.” satırlarıyla başlayan çocuklara hitaben yazdığı “Mitoloji Dünyası” başlıklı metin yer alıyor.

Ve başlıyor tanıtmaya; Kim Kimdir? , Olympos Kabinesi, Yeraltı Dünyası vb. Her hafta için 15 dakikalarını alacak bir metin. En son İlyada’da kalıyor çünkü yaz tatili başlıyor. Yaz tatili dönüşü Odysseai ile devam etmek üzere vedalaşmış Son Söz bölümünde . Lâkin devamı bu kitapta yok. Belki dergi devam etmedi bilmiyorum.

Ben keyifle okudum. Kendi dilince masala dönüştürmüş. Hınzır bir anlatım var kimi yerlerde😊

Kitapta yaş grubu 12 – 15 olarak verilse de gençler ve yetişkinler de okuyabilir. Hatta bazen çocuklar anlar mı bunu dediğim yerlerde bi’ durup düşündüm. Şu sebeple; 1977 yılındaki eğitim seviyesi bugünkünden daha iyiydi muhtemelen bugün ile kıyaslayınca. O yüzden anlayabilirler dedim kendi kendime.

Özetle günümüz için, ortaokul, lise gençliği ve yetişkinler okuyabilir diyorum.

Sevgimle ilettim. Sağlıklı, huzurlu ve kitaplı günler dilerim.

Okunma Zamanı: 17 – 20 Mayıs 2020 Covid-19’lu günler yaşanırken…

Çocuklar İçin Mitoloji | Haldun Taner” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s