Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak | Mehmet Rifat

Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak | Mehmet Rıfat

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları🌸

Kayıp Zamanın İzinde‘nin 7. ve son cildini neredeyse yarıladığım şu günlerde, birdenbire Yakalanan Zaman dahil diğer kitabımı da bırakıp, tamamen bir refleksle bu kitaba başladım.

Daha önce Proust bağlantılı [ Lemoine Vakası adlı pastişi saymıyorum] herhangi bir kitap okumadan başladım seriye. Pişman da olmadım.

Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak” kitabı için Sayın #MehmetRifat a saygılarımı iletiyorum öncelikle. Kendi değerlendirmeleri dahil pek çok kaynaktan süzerek farklı açılardan aydınlatıcı ve yol gösterici bir çalışma sunmuş bizlere.

Üç gündür başka bir şey okumadım; kapıldım gittim. Çizdim, fosforladım yetmedi farklı bir renkle gene çizdim, not aldım vesaire, anladınız siz beni.

Bu kitabı, serinin son kitabını okurken okuduysam da; naçizane ve şevkle önerim o dur ki, seriye başlamaya tereddüt edenler, serinin başında ya da ortasında olanlar hiç farketmez, kesinlikle alıp okusunlar! Pek çok başlık altında değerli bilgiler var. Temel roman kahramanları dahil. Fotoğraflar, eleştirmenlerin görüşleri, serinin kitaplarından bölümlerle desteklemiş. Veee Proust Anketi 😄Neymiş o derseniz, kitaba müracaat diyorum efendim.

Bu kitap vesilesi ile başka bir parantez açmak isterim. Mart ayında okuduğum ama paylaşmadığım Yky’nin Doğan Kardeş grubundan çıkan Kibarlar Âlemi kitabı da seriye başlamayıp fikir edinmek için okunabilir. Son olarak Otantik Snoplar kitabı ise seriyi okumaya başlayanlar için diyorum. Seride adı geçen kişileri alfabetik sırayla detaylı bir şekilde tanıtıyor. Sen kaç kere baktın bu kitaba derseniz, hiç bakmadım!

Tekrar “Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak” kitabına döneyim; Kayıp Zamanın İzinde’nin çok özel bir seri olduğu kuşkusuz. Lâkin farklı açılardan ele alınıp deniz derya incelemeler ve eleştiriler yapılmış.

SADE ve SADECE SAMİMİ BİR OKUR kimliğimle diyorum ki her bir okurun farklı değerlendirmesi olacaktır zira algılarımız, birikimlerimiz, bakış açımız farklı; bu çok normal ve sağlıklı bir durum bence.

O zaman haydi gelin tereddüt eden sevgili okurlar, kendinize duvar örmeyin!

Önce bu kitapla şevke gelin sonra da seriye bir göz kırpın. Benim sözümden şüphe duyarsanız pes etmem, Sayın Mehmet Rifat’ın sözlerini salarım üstünüze; buyurun bakalım, kitaba adını veren bölümden:

➡️ “Swann’ların Tarafı, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Guermantes Tarafı, Sodom ve Gomorra, Mahpus, Albertine Kayıp ve Yakalanan Zaman bu kez Türk okurlarının Kayıp Zamanın İzinde’n gitmelerini ve bu büyük yapıtın mimarisine bir yerinden girip, yorumlamalarıyla metnin üretimselliğini çoğaltmalarını bekliyor. Proust örneğinde, bir ‘roman yaratmak’ 1922’den sonra bir ‘romanı yorumlayarak çoğaltmaya’ya dönüştü!” (s.77 )

Nasıl!? Valla benden sevgimle iletmesi😄Dedim bitti!

Okunma Zamanı: 05 – 07 Mayıs 2020 / Covid-19’lu günler yaşanırken…

Alıntı:

✍”Yazmadan edememek; yazmak için yaşamak; yazma arzusunu gerçekleştirebilmek için ölüme direnmek: Ve ancak yazma arzusu yazma eylemine tam olarak dönüşüp gerçekleşince ölmek: İşte Proust’un yaşam ve yapıt programı budur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s