Büyülü Çember | Susanna Tamaro

Büyülü Çember | Susanna Tamaro ( d. 1957 )
Çeviri : ErenCendey

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

#susannatamaro ismini pek çoğunuz gibi ben de Yüreğinin Götürdüğü Yere Git kitabıyla öğrendim ve çok sevdim yıllar önce. Genelde olduğu gibi araya başka kitaplar / yazarlar girip başka kitabını okuma fırsatı olmadı ta ki bu çocuk romanına kadar.

Büyülü Çember, bir doğa kitabı aynı zamanda çevreyi hoyrat kullanmanın kitabı da denebilir kabaca. Elbette dahası var. Çıplak yavru Rick, annesi Guendy, bilge maymun Ursula, Dodo ve daha nicesi…

Bıktırıncaya kadar soru soran Rick, mutluluk ne demek? Kederli olmak ne demek? Niçin kederli oluruz? gibi sorularla “anlam” oluşturmaya çabalıyor.

Karakterleri çok sevdim. Annesi kırma bir kurt olan Rick’in başına neler gelecek? Ortak yaşam alanımız doğa ve onun açgözlü düşmanları… Doğada, yavru bir kurt gibi yaşamaya alışmış Rick’in hayatı hep güzel gitmedi ama yalnız da kalmadı. Kötüler olduğu gibi iyiler de vardı ve işbirliği yaptılar.

Merakla okudum cidden bu sıcak kitabı. 8 yaş ve üstü için. Bence büyükler de okuyabilir😄🌸 Tamaro’nun sıcak anlatımını dilimize başarıyla aktaran Eren Cendey’e de teşekkür etmek gerek elbette🙏🌸 Okumanız dileğimle sevgimle ilettim🙋🏻‍♀️

Alıntılar:

🌿”Sevginin büyülü çemberi asla sona emez, bu, birbirini seven iki yürek arasında sürekli tüten bir baca gibidir.” s.83

🌿”Doğa bizim için hem öğretmen hem de esin kaynağıdır.” s.119

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s