Mutlu Olmak Varken| A.Kadir

Mutlu Olmak Varken | A. Kadir ( 1917 – 1985 )

Uzunca bir önsöz, belki gerekli, belki gereksiz” diyen mütevazı bir önsözle karşılıyor sizi Abdülkadir Meriçboyu nam-ı diğer A.Kadir. Evet belki uzunca ama ders niteliğinde bir önsöz. Çekmediği daha doğrusu görmediği eziyet kalmamış, hapisteyken bile oradan oraya sürülmüş.

Hele bir emniyet müdürü ne dese beğenirsiniz:

Bu kitap ne be?

– Şiir kitabı.
– Şu fincana dair şiir yazsana… Nedir o, açlık, sefalet, açlık, sefalet?

Yoksulluk yüzünden yatılı okuyabileceği askeri okula kaydolur. Okumayı sevdiğinden edebiyata gönül verir. Nazım Hikmet’in şiirleriyle tanışır ve ne olursa ondan sonra olur. Hatta beraber yargılanırlar.

Yaşamı boyunca yollarının kesiştiği pek çok şair ve yazar var. Kitabın sonunda yine kendisinin yazdığı “Yaşam ve Sanat serüvenim” başlıklı 23 sayfalık, merakın yanında hayret ve hayranlık uyandıran muazzam dirayetli ve üretken bir yolculuk bekliyor okuyacak olanları.

Ben çok çok severek, hayran olarak, gurur duyarak okudum bu kitabı. Evet hayatı boyunca yazdığı şiirlerin toplamı – kendi ifadesiyle 113 şiir. Lâkin o şiirlerin hangi şartlarda yazıldığı da bir o kadar anlamlı.

Ben burada hayatının detaylarını yazmayacağım çünkü sizlerin okumasını istiyorum. İster önce şiirleri okuyun ister kitabın düzeninde gidin size kalmış amma velâkin illâki okuyunuz diyorum.

Onca olumsuz şartlara rağmen mısralar meramını aktarmış aktarmasına ama yine de bir yerlere umut sıkıştırmış, espri sıkıştırmış, sevda sıkıştırmış. Vazgeçmemiş. Sadece kendi toplumunu değil dünyada olup biteni de dökmüş mısralarına.

Sevgili Okurlar; A.Kadir ismine bendeniz hep çeviriler vesilesiyle âşina idim. Lâkin “50 Maddede Mutluluk” kitabının kendisine ayrılmış bir maddesinde şair yönüne ( 1940 kuşağı toplumcu – gerçekçi ) denk gelince çok şaşırdım ve referans olan bu kitabın peşine düştüm. İyi ki düşmüşüm!

Ne derlerse desinler.
Madem haklısın,
yaşarsın.” diyor bir şiirinde.

İşte tam da öyle yaşamış ve ölmeden önce yapmak istediği her şeyi yapmanın huzuruyla göçmüş öte âleme; en çok da tüm şiirlerini topladığı bu kitabı – Mutlu Olmak Varken – 1968 yılında yayımlanınca kendi ifadesiyle “geniş bir soluk” almış.

Haklıymış ve sanatıyla direnmiş❤🌸
Dahasını kitabı okuyacak olanların edebiyat zevkine emanet ediyorum.

Sevgimle ve şevkimle ilettim.
Okunma Zamanı: 03 – 18 Mart 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s