Harry Potter ve Ateş Kadehi | J.K. Rowling

Harry Potter ve Ateş Kadehi | Harry Potter and the Goblet of Fire | Joanne Kathleen Rowling (d.1965) | Çeviri: SevinOkyay KutlukhanKutlu

Harry Potter ve Ateş Kadehi serinin 4.kitabı. Harry artık 4.sınıf öğrencisi. Bu bölümün ana heyecan konusu Bulgaristan – İrlanda arasında oynanan Quidditch Dünya Kupası, aynı zamanda tehlikeli işaretlere de vesile oluyor.

Okulda ise bu yıl çocukların ayrıldığı ana binalar arası turnuva yok ama Üçbüyücü Turnuvası var. 17 yaş ve üstü öğrenciler katılacak. Neymiş o turnuva?

İlk olarak 700 yıl kadar önce Avrupanın en büyük büyücülük okulu arasında dostça bir yarışma olarak başladı.” (s.173) şeklinde bilgileniyoruz kitaptan.

Sonra işte o “dostça” kavramına kara çalmaya meyyal planlar yapanlar var ve tabii Harry’yi ham yapmaya da. Eee bizim yavrucak Harry 17 yaşından küçük, nasıl muhatap olacak bu olaylara , turnuvaya katılamaz derseniz, doğru dersiniz ama işte şeytanlık burada başlıyor.
Aksiyon had safhada. Okuyanlar öğrenir diyeyim.


İngiltere – Türkiye Quidditch maçından (s.535) bahsedilmesi de sürpriz olarak karşıma çıktı.


Her hâliyle şunu söyleyeyim; hayatın içinde ne varsa gayet güzel yedirmiş kurguya Rowling. İster çocuk olun ister yetişkin, okunası bir seri. Çocuk ve gençler için ise bu hayat yolculuğu içindeki eylemler kafalarına vurmadan, gözlerine sokmadan, “amaan haaa cııss”diye dırdır etmeden gayet güzel aktarılmış yani “eğitsel amaçlar ya da değerler eğitimi” diye adlandırdığımız konulardan bahsediyorum.


Örneğin adını vermeden yazayım bir karakter diyor ki: “Namuslu insanları parmağında oynatmak çok kolaydır.” (s.610) Öyle midir sahiden? Alın size bir münazara konusu. Ve aynı kişi Harry’ye diyor ki: “Sende öyle bir gurur ve bağımsızlık damarı var ki, her şeyi mahvetmesine ramak kaldı.” ( s.610) Niçin? Kötü mü bu özellikler?


Sadece hayat değil, okul içindeki akran zorbalığını da eklemek gerek elbette.
Yine heyecan ve merakla okuttu kendini 660 sayfa.
Şu ev cinleri pek şirindi. Çok çalışkanlar ve köle gibi çalışıyorlar, ödeme yapmıyorlar, izinleri yok yazık değil mi onlara diye üzülen kızımız Hermione onları örgütlemek için dernek kurup eyleme geçiyor. Lâkin ev cinlerinin tepkisi n’oluyor? Onu da okuyanlar öğrensin bence.

Sevgimle ilettim. Sağlık, iyilik, güzel insanlar ve kitaplar hep sizinle olsun efendim🙏📚
Okunma Zamanı: 02 – 08 Mart 2020

Alıntılar:
🌾🌾🌾
Rakiplerinin sırtı dönükken saldıran insanlardan hoşlanmam. Berbat, ödlekçe, pis bir şey…“(s.189)


🌾🌾🌾
“Her türün kaçıkları olur.“( s.242 )

🌾🌾🌾 “Eğer hedeflerimiz aynıysa, kalplerimiz de açıksa, alışkanlık ve dil farklılıkları hiçbir şey ifade etmez.” (s.651 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s