50 Maddede Siyasi Cinayetler | Orhan Tüleylioğlu

50 Maddede Siyasi Cinayetler | Orhan Tüleylioğlu

1- Devrim Şehidi Mustafa Fehmi Kubilay, 🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯🕯50- Gezi Parkı’nın Çocukları
🌸
🌸
Selâmlar Değerli Kitap Dostları,

Yukarıda ilk ve son maddelerini verdiğim 50 Maddede Siyasi Cinayetler‘in 48 maddesini keşfetmeyi okumaya niyeti olanlara bırakıyorum.

Bu kitap, Sayın Orhan Tüleylioğlu emeği olup okuduğum üçüncü kitaptır. Öncelikle kendisine, başta bu özel kitap olmak üzere teşekkür ediyorum zira her üç kitap iyi ki okuduğum kitaplar arasında.

50 Maddede Siyasi Cinayetler’in tarih aralığı 1930 ile başlıyor 2013 ile bitiyor. Hâl böyle olunca; bilmediklerimi öğrendiğim, duyduklarımı okuduğum, yaşım itibariyle bildiklerimi hatırladığım bir okuma oldu. Zira 12 Eylül 1980 darbesinde liseye yeni kaydolmuş bir öğrenci idim.


İnsanlarımızın canları ile bir bedel ödediği, daha doğrusu ödettirildiği zamanları okurken hissettiğim kızgınlık, öfke, iç acısı gibi benzeri duyguların bir anlamı yoktur bence. Tarihten ders almayınca hep tekrar ettiriyoruz.

Şikâyet en kolayı lâkin sormak lâzım; hain içerden olunca düşmana küfretsen ne fayda. Böyle durumlarda, yıllar önce , yanılmıyorsam Cumhuriyet Gazetesi’n de idi, Attila İlhan’ın bir yazısında okuduğum ve hiç unutmadığım bir cümle geliyor aklıma: “Türkiye’ nin bir hain kontenjanı var, bu nüfusun yüzde onudur.

İşte bu maddeleri okurken zihnimde sürekli bu cümle yanıp yanıp söndü.

Bedel ödemeden farkına varmamak gibi kötü bir huyu var canım Türkiyemin. Artık bir son bulsun diyorum ama kendim çalıp kendim oynuyorum.


Bu kitabı ilgi alanına giren girmeyen tüm okurlara ama özellikle gençlere de öneriyorum. Gerçek anlamda aydınlık günlere ulaşmak dileğim ve sevgimle ilettim.
Okunma Zamanı: 20 – 24 Şubat 2020

🌸”İnsanın insan olması kolay olmadı. Aydınlanma, insanın insan olması, kişiliğini kazanması tarihin anlamıdır.” İlhan Selçuk sf.267

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s