Hayal ve Hakikat | Fatma Aliye – Ahmet Mithat

Hayal ve Hakikat | Ahmet Mithat ( 1844 – 1912 ) – Fatma Aliye ( 1862 – 1936 )

Ocak ayındaki son kitabım ile Selâmlar🙋🏻‍♀️

Hayal ve Hakikat, Everest Yayınları’nın Büyük Aşklar serisi içinde yer alan bir romandır. Daha önce bu seriden D.H.Lawrence’ın bir eserini okumuştum.

Bu roman, Önsöz’ü yazan, eseri günümüz Türkçesine çeviren ve çevrimyazı [ Osmanlı alfabesini günümüz alfabesiyle yazmak] olarak da yazan Fatih Altuğ’dan aktararak yazayım: “…modern Osmanlı edebiyatının ortaklaşa yazılmış ilk hikayesi iken, diğer yandan bu edebiyatın en üretken (kadın) yazarlarından Fatma Aliye’nin yayımladığı ilk telif edebi metin ve yazarın adı yerine ‘bir kadın’ imzasıyla çıkmıştır.

Fatih Altuğ, 26 sayfalık romanı – novella da denir kanımca – her açıdan değerlendiren oldukça kapsamlı bir Önsöz yazmış. Kapsamın geniş olması, okuma hevesimi köreltmeyip tam tersi merakımı kamçıladı.

Aşkın kahramanları hem öksüz hem de yetim kızımız Vedat ile oğlumuz Vefa. Çocukluk arkadaşları. Lâkin nasıl olmuş da iş, karşılıksız bir aşka dönüşmüş?

Vedat’ın bölümünü Fatma Aliye Hanım yazmış, Vefa’nın bölümünü ve sondaki “Histeri” adlı bölümü ise Ahmet Mithat kaleme almış.

Bu roman her ne kadar bir aşk içeriyorsa da, kadının ve erkeğin toplumsal konumlarını, olan ile olması gerekeni, ayrıyeten sağlık kapsamına giren ve kızımız Vedat’ın hezeyanlarına “Histeri” teşhisi konunca, bu konuyla ilgili de taaa Hipokrat’ a kadar giden derin bir analizi de okuyorsunuz.

Sonuç nereye mi varıyor? Eh zaten kısa bir metin, onu da açık edersem, okumanın anlamı kalmaz değil mi ama?!

Akış içindeki kimi betimlemeleri çok sevdim; örneğin: “Sonsuz bir okyanus içinde kalıp da konacak hiç bir dal bulamayan kuşlar gibi….” (s.47 )

Ayrıca şunu da not aldım😊 ➡️”Benî Adem âzâ-yı yekdigerend” İnsanoğlu birbirinin parçasıdır.

Velhâsıl, daha önce Fatma Aliye Hanım’dan okuduğum Hayattan Sahneler kitabından sonra bulabildiğim kitaplarını okumak hevesine düştüğümden, bu eseri de severek okudum efendim.

İlgi duyanlara önerebileceğim bir kitaptır. Elçiye zeval olmazmış. Sağlık, esenlik ve kitaplar hep sizinle olsun 🙏
Okunma Zamanı: 26 – 27 Ocak 2020

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s