İnsanın Görkemi | Ralph Waldo Emerson

İnsanın Görkemi | Self – Reliance and Other Essays | Ralph Waldo Emerson ( 1803 – 1882 )
Çeviri: #CihanDansuk #PınarÖztamur

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Aralık / 2019 ‘un ve aynı zamanda 2019 yılındaki son kitabım (94) İnsanın Görkemi!

Adındaki sıfat gibi görkemli bir kitapla yılı bitirdiğim için çok mutluyum. 1841 yılında yazdığı denemelerden üç başlık ( Özgüven- Dostluk- İlahi Ruh), 1844 yılında yazdığı denemelerden de üç başlık ( Şair-Tecrübe-Tarih) ve bir İlâhiyat Söylevi içeriyor kitap.

Zihinsel ve ruhsal doyum aldığım ender kitaplardan biri oldu açıkçası. Aynı zamanda bir rahip olan Emerson, insanı merkeze almış denemelerinde ve Harvard İlahiyat Fakültesi Söylevi’nde; söylevde ayrıca dinde şekilciği de eleştirmiş.
Aslında , “Her insan, evrensel aklın vücut bulmuş bir başka halidir. Bütün nitelikleri insanın içinde mevcuttur.”

(s.142) derken Tarih denemesinde, şekle referans verdiğini düşünsem de, bütün denemelerinin ortak noktasında Doğu öğretileri dahil olmak üzere Sokrates, Platon, Dante, Shakespeare, Milton, Homeros, Mısır, Babil ve dahası, sanki Mevlâna’nın “Her insan bir âlemdir” sözüyle özetlediği yere varmış oldum.

Her ne kadar çevrildiği kitabın orijinal başlığı Self – Reliance and Other Essays ( Kendine güven ve diğer denemeler) başlığı taşısa da, Türkçe çevirisine kitabın özüne binaen “İnsanın Görkemi” başlığının konması çok doğru bir seçim olmuş.

İnsan, bütün bilgeliğin ve iyiliğin vücut bulduğu bir tapınağın ön cephesidir.” (s.66 / İlahi Ruh) cümlesinden hareketle; insana yaptığı atıf belki “aşkın” bulunabilir ama bu hakikati değiştirmiyor bence.

Keza, Emerson’ın söylediği “Edebiyat tarihi birkaç fikrin, birkaç özgün hikâyenin toplamından ibarettir, geriye kalanlar ise bunların çeşitlemeleridir.” (s.115 / Tecrübe) sözünü doğrular şekilde Alberto Manguel de Packing My Library isimli kitabında kullanmıştı benzer ifadeleri. Dahası İrlandalı yazar James Joyce, değil edebiyat tarihini, insanlık tarihini Finnegan’s Wake ( Finnegan Uyanması) adlı kitabında bir araya getirmişti.

Lafı fazla uzatmadan toparlarsam; bu kitapta, okuyacaklar için düşünecek ve düşündürecek çok şey var dostlar. Sabırlı ve kitaba hakettiği emeği verecek okurlar çok mutlu olacaktır bundan eminim.

Emerson sadece bir deneme yazarı ve şair değil aynı zamanda bir filozof ve rahip. Bu vasıflarının hepsinin kıvamında bir araya geldiğinde ne güzellikler ortaya çıktığını görüyorsunuz. Şair yönü ise ayrıca lezzet vermiş cümlelere.

Ve nihayet, bunca farklı konuyu okuma zevkimizi bozmadan dilimize çeviren Cihan Dansuk ve Pınar Öztamur’a da teşekkür etmek gerek.

Kendinize bir iyilik yapın ve 2020 okumalarınıza bu kitabı da katın derim naçizane. Aylardır kitaplığımda duran ve elime aldığım her sefer ertelediğim bu kitabı, yaptığı paylaşımla öne çekmeme ve hemen okumama vesile olan sevgili Elif Gökçe Tuğrul’a içten teşekkür ediyor sevgilerimi yolluyorum.

Değerli Kitap Dostları, yolunuzun bu kitaba da düştüğü nice kitaplarla buluştuğunuz, sağlığınızın ve sevdiklerinizin hep yanınızda olduğu nice yıllar diliyorum. Yeni Yılınız Mutlu ve Kutlu Olsun!

Sevgimle ilettim.

Okunma Zamanı: 20 – 30 Aralık 2019

🎋🎋🎋

Alıntılar:

🎄”Ruhun ilahi ruhla ilişkisi o kadar saftır ki, araya yardım sokmaya çalışmak küfürdür.” (s.26 / Özgüven)

🎄”Ruh, insanın aklı aracılığıylanefes aldığında deha, iradesi aracılığıyla nefes aldığında erdem, şefkati aracılığıyla nefes ise sevgidir.” (s.66 / İlahi Ruh)

🎄”Dünyanın sırrının engin olduğunu biliyoruz, ancak kim ya da ne bize tercüman olacak, onu bilmiyoruz. Dere tepe dolaşmak, yeni bir yüz, yeni bir insan bunun anahtarını verebilir bize. Elbette bizim için dehanın değeri, bize söylediklerinin doğruluğundan gelir. Yetenek dediğimiz bizi eğlendirip coşturabilir, deha ise idrak ettirir ve bir şey katar.” (s.92 / Şair )

🎄”Tarihteki önemli anlarda, insanlığın büyük buluşlarında, büyük direnişlerde, büyük başarılarında aynı duyguları paylaşırız, zira yasa çıkarılmıştır, deniz araştırılmıştır, bir yer bulunmuştur, bir darbe indirilmiştir bizim için; tıpkı orada biz olsak yapacağımız ya da alkışlayacağımız gibi.

( s.143 / Tarih)

🎄”Bütün edebiyat, bilge insanın kişiliğini anlatır.” (s.144 / Tarih )

İnsanın Görkemi | Ralph Waldo Emerson” için 2 yorum

 1. YENİ YILda hiç kurumasın
  Neşenizin sevincinizin ırmağı
  Balsız kalmasın gönlünüzün kovanı
  Batmasın mutluluk güneşiniz
  Sararıp solmasın sevgi çiçekleriniz

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s