Kırmızı Etek | Hatice Günday Şahman

Kırmızı Etek | Hatice Günday Şahman (d.1969 )

Selâmlar Değerli Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Kırmızı Etek, on yedi tane “kadın odaklı” öyküden oluşan bir kitap olup, yazarı Hatice Günday Şahman ise ilk defa okuduğum kalemlerden biridir.

Kitabı basan yayınevi ise logosundan anlaşılacağı üzere kadın vurgulu bir yayınevi.

Kadın odaklı dememin sebebi gencinden yaşlısına, kariyerlisinden sokakta yatanına, gündeliğe gidenine kadınlar odak noktasında.

Okuyanı “silkeleyen” öyküler; net. Neden öyle dedim peki? Kurgunun bir kısmında “Sezdirme” varsa bile ben hissetmedim çünkü doğrudan “sarsıldım”.

Hayatta yaşanan gerçekler kurguya alınmış olsa bile, benim algıladığım kadarıyla doğrudan gerçekçi anlatımla verilmiş sanki. Hatta kimi öyküler ki onlardan biri de kitaba adını veren Kırmızı Etek, oldukça cüretkâr kaleme alınmış. Son Koz isimli öykü hâkeza 😔 Çoğunda aynı sarsılma hissi devam etti.

Bunları yaşayan insanlar var, sen sarsılmışsın da n’olmuş yani diyebilirsiniz; doğrudur haklısınız🤦‍♀️Lâkin bunları okuyup bir süre zihninde benim gibi taşıyaduran bir ruha sahipseniz, kolay kurtulamıyorsunuz etkisinden. Elimde değil, teflon tip bir insan olamadım şu hayatta. Üzüntüm sorun yaratıyor bende.

Her ne hâl olursa olsun yine de yazarını kutluyorum bu “damardan” diye tabir edilen anlatım için.

2017 basımı kitabın baskısı var görünüyor. Etkilenmeyeceğini ya da “ben kolay sarsılmam” diyen okurlara öneriyorum elbette. Bu derece hassasiyet bendenizle ilgilidir, öyküseverler merakla okurlar, ben de öyle okudum aslında😊

Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan desem yoksa toplumun ya da havuzun suyu kirli olunca o kir herkese bulaşır mı diyeyim bilemedim. Ve fakat son öykü Bir Gözümüz Ağlar Bizim ile Sevgili Şahman, tünelin sonundaki ışık misali bir ışık da yakmış doğrusu; hakkını teslim etmem gerek✌

Ne de olsa çıkmadık candan umut kesilmez değil mi ama. Yaşıyorsak, umuda tutunmaya ve mücadeleye devam.

Sevgimle ilettim efendim.

Okunma Zamanı: 24 – 25 Aralık 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s