Guermantes Tarafı | Marcel Proust

Guermantes Tarafı | Le Côté de Guermantes | Marcel Proust ( 1871 – 1922 )

Selâmlar Değerli Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Mösyö Proust’tan alıntıyla “sosyete yaşantısı oyunu” na (s.558) hoşgeldiniz sefalar getirdiniz efendim.

Geçmiş, uçucu değildir, olduğu yerde durur.” (s.404) derken isabet buyurmuş yazarımız zira o geçmişin olduğu yerde kalması için elinden geleni ardına koymayıp iyicene bi’ sabitlemiş “büyüteç altında” misali anlatışlarla.

Kayıp Zamanın İzinde serisinin yedi kitabından üçüncüsü idi okuduğum lâkin sabrımı en zorlayanı oldu şimdilik.

Daha önce de belirttiğim üzere hem sövüyorum hem seviyorum; okurunu serseme çeviriyor bu Beyefendi. Kendi nevrozunu okura da yaşatıyor.

Bir noktada ise hakkını teslim etmek gerek müzikten, resime, edebiyata, tıbba, rüyalara bunca fikir ve konu işçiliğine şapka çıkarılır. Benim haddim değil elbette.

Öncelikle bu kitabın baskın muhabbeti Dreyfus Davası idi. Çünkü sosyete “karşı ve taraf” olarak ikiye bölünmüş durumda. Dolayısıyla bu kitabı okumadan önce Émile Zola’ nın “Suçluyorum” mektubu okunsa iyi olur diyorum. Konu, ülkemiz bakımından tanıdık gelecektir eminim. Bunun dışında beni düşündüren bir konu ise Proust’ un şahsen Yahudi düşmanı olup olmadığı konusudur.

Neyse efendim. Bu kitabın aslan payını kişisel olarak Victor Hugo şiirlerinden alıntılara vermek istiyorum ki şiirleri olduğunu bu kitap sayesinde öğrendim.

bir mısra böyle tek başına okunduğunda, cazibesi iyice artar.” (s.529) dese de Proust, ben de bu söze katılsam da yine de peşine düştüm o şiirin hatta düştük desem daha doğru olur. Bakalım sonuç ne olacak😊

Saatler sohbetle sarmalandığında, artık ölçmek, hatta görmek mümkün değildir, kaybolur giderler; sonra birdenbire, çevik, yok edilivermiş zaman, onu elimizden kaçırdığımız noktanın çok uzağında, tekrar karşımıza çıkıverir. Ama eğer yalnızsak, henüz uzakta olan ve durmadan beklediğimiz ânı karşımıza çıkaran kaygı, bir saatin tık taklarının sıklığı ve değişmezliğiyle, saatleri dostlar arasında olsak saymayacağımız bütün dakikalara böler, daha doğrusu bu dakikalarla çarpar.” (s.339) demiş Üstad.

Sohbetlerinizde, saatleri saymayacağınız dostlarınızın çok olması dileğimle ve sevgimle ilettim.
Daha önce belirtmiştim; serinin genel değerlendirmesini tamamını bitirice yani bir aksilik olmazsa Mart / Nisan 2020 gibi yapmayı planlıyorum.

Okunma Zamanı: 01 Kasım – 06 Aralık 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s