Krizantemler | John Steinbeck

Krizantemler | The Chrysantemums | John Steinbeck ( 1902 – 1968 )
Çeviri: #AyberkErkay

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Çok güzel illüstrasyonlarla bezenmiş, önem atfedilen bir Steinbeck öyküsü Krizantemler.

Ve yanılmıyorsam, okuduğum ilk Steinbeck kitabım oldu kendisi. Çevirisi başarılı, yazarın anlatımı, tasvirleri çok gerçekçi ve sade ancak kısa metraj film gibi bir hava da hissettim okurken.

Eleştirmen Harold Bloom’ dan şöyle bir alıntı yapılmış arka kapak için:

Krizantemler, cinsiyet rollerini, kimliği, arzuları ve hayalgücünü sorguluyor.

Sembolik anlatım içerdiğini okudum bir değerlendirmede. Evin erkeği Henry Allen çiftliğin hayvanlar âlemi ile meşgul iken 35 yaşındaki karısı Elisa Allen ise had safhada titizlikle çevrenin en iyi krizantemlerini yetiştirmektedir.

Şimdi benim burada üstün körü farkedebildiğim detay, yaptıkları işe bağlı cinsiyet ayrımı. Bir de kadının kadınca arzuları varken, kocanın bunu görmüyor oluşu. Haa bir de yoldan geçen tamir işleri yapan arabacı adam var. Üç karakterli ve tek bir mekânlı öykü ama ne çok şey anlattı daha doğrusu hissettirdi kurguda, dolu dolu🏅

Okuduğum ilk Steinbeck kitabı olduğu için ancak bu kadar kısır bir çıkarım yapabildim🤔Göremediğim detaylar mutlaka vardır. Tarzını sevdiğimi söylemeliyim çünkü okumaya devam etmeye karar verdim. Hemen değil elbette. Aslında kütüphanemizde birkaç kitabı mevcut fakat bu öyküsüyle başlamak iyi geldi bana doğrusu… ❤Kendinizi krizantem bahçesinde hissetmenizi sağlayan güzel çizimler mimar Bueno’ya ait, çok beğendim.

Gayet doğal akan çevirisi için Ayberk Erkay’a da ayrıca teşekkürler! Siz de benim gibi daha önce John Steinbeck okumadıysanız bu öyküsüyle başlayabilirsiniz diyorum.

Sevgimle ilettim.

Okunma Zamanı: 26 Kasım 2019 Akşam okuması🌉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s