Sıcak Sularda Buzdan Yelkenli | Muzaffer Buyrukçu

Sıcak Sularda Buzdan Yelkenli | Muzaffer Buyrukçu ( 1928 – 2006 )

Cümleten Merhaba 🙋🏻‍♀️🌼

Türk edebiyatının değerli bir kalemi, adını bir şekilde duyduğum ama okumamış olduğum bir yazar ne yazık ki.

‘Peki nereden esti, kafana taş mı düştü de farkına vardın?’ diyebilirsiniz. Eşim beyefendinin sayesinde okumak istedim bu yazarı. Kendisi ilk önce Dar Sokaklardaki Duman romanı okudu. Sonra “bu yazarın başka kitapları var mı evde?” diye sordu. Aradım, Kırmızı Kedi Yayınları’nın midi boy kitaplarının arasında bu öyküyü buldum. Bir Pazar gününde bitirdi. Sonra yine “başka bir kitabı daha var mı?” diye sorunca iyice meraklandım açıkçası. Neyse o şimdi yeni bir Buyrukçu romanı okuyor: Bir Olayın Başlangıcı😊Ben de bu öyküsünü bitirdim bugün.

Yazar Faruk Duman güzel bir sunuş yazısı yazmış ana hatlarıyla. Bir ön bilgi oldu. Bu öykünün karakterleri, sunuş yazısında Cemal Süreya’dan alıntıyla belirtildiği gibi “Kişilerine iğne batırın, batırdığınız yerden kıpkırmızı bir kan sızdığını göreceksiniz. Öylesine canlı kişiler…“.

Neredeyse – evin gelini Birsen’in kâbusları araya girmese – bir Türk filmi izliyor havasına giriyorsunuz. Zaman referansı ise memleketin Özallı yılları… Toplumcu gerçekçi bir anlatım. Yaşayanlar bilir, ben de biliyorum o yılları.

Buyrukçu için “50 Kuşağı’nın öyküyü dönüştüren ana damarını izler” ve “olayların içinde anlatır ve yorumlamayı okura bırakır.” demiş Faruk Duman. Ayrıca Çehov, Gorki, Orhan Kemal ve Steinbeck referanslarını vermiş.

Bu öyküde okuru düşündürüp, yorum yaptıracak temel konu evin gelini Birsen’in sistematik olarak gördüğü kâbuslar. Sanki fantastik bir öykü okuyormuş hissi veriyor okuyana ama bunlar hep birşeylerin tezahürü. Neyin yansıması olabileceğinin yorumunu, yazdığı sunuş metinde “belki ” diyerek belirtmiş Faruk Duman ama bu onun belki’si. Sizin belki’niz ne ola acaba😉 Okuyanlardan öğreniriz belki…

Çok beğendim öyküyü; sade, dokunan, capcanlı… Tanıştığım için mutlu olduğum bir kalem…

Sevgimle ve şevkimle ilettim… Kasım ayındaki ilk kitabım oldu Sıcak Sularda Buzdan Yelkenli… İsmi bile fantastik 😊
Epey yoruma açık…

Okunma Zamanı: 31 Ekim – 01 Kasım 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s