Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | J.K. Rowling

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | J.K. Rowling ( 1965)

Eylül ayındaki son kitabım ile Selâmlar Değerli Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Ahh Harry ahhh! Şu hemi öksüz hemi de yetim yavrucağın başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Sevimli ergen evlâdım tepe sersemine döndü iyice…Teyzesinin evinde gördüğü muamele yetmezmiş gib bir de büyücülük okulundaki gıcıklarla uğraşıp duruyor garibim. Neyse ki sıkı dostları şirin Ron ve öğrenci jargonunda “inek” olarak tabir edilen çalışkan kızımız Hermione var da biraz olsun nefes alabiliyor.

3. kitap Azkaban Tutsağı’nda evlere şenlik bir katil aranıyor. Evlere şenlik dediysem lâfın gelişi, bildiğin azılı katil hem de Azkaban gibi cehennemden beter bir hapishane kaçkını. Yetmezmiş gibi bir de “çürümeden ve umutsuzluktan zevk alan, etraflarındaki huzuru, umudu ve mutluluğu kurutan” Ruh Emiciler var ki insanı canlı cenazeye döndürüyor😲

Artık siz bunu ister gerçek anlamıyla alın ister metaforik anlamıyla, durum fena. Üstüne bir de her derste başına kötü bir şey gelebileceğini imâ edip, Ecel diye tutturan Kehanet hocasını da eklerseniz, Allahım Yarabbim Harry’ yi pamuklara sarasınız gelir, gelir ama Harry mücadeleci bir çocuk, arkadaşlarıyla birlikte güzel bir ekip. Bazen hocaları da koltuk çıkıyor amiyane tabirle.

Ezcümle bu kitapta da yine heyecanlı bir macera bekliyor okuyacak olanları😊 Neymiş efendim; bildiğimiz şeyler bazen bizi yanılabilirmiş, herkesi dinlemek galiba biraz da sağduyumuza güvenmek gerekirmiş.

Yok canıııım, kitap böyle demiyor ben, bencesini yazdım, siz de okursanız sizce olanı paylaşırsınız nasılsa.

Mr Dumbledore niçin Harry’ye “Sanıyor musun ki sevdiklerimiz ölünce bizi gerçekten de terk ederler?” diyor?

Ayrıca, “Yaptıklarımızın sonuçları her zaman öyle karmaşık, öyle değişkendir ki, geleceği tahmin etmek gerçekten de çok zor bir iştir.” cümlesinin anlam referansı da kitabın referansı olabilir bence.

Epey karışık, kimin eli kimin cebinde belli olmayan yetmezmiş gibi geçmişten gelen sırlar da eklenince vah vah vah ; gel de çöz bakalım…

Okumamış olanlara ve okumak isteyenlere keyifle öneriyorum elbette keza ben de okumaya devam edeceğim😊

Sevgimle ilettim. Keyfiyet size kalmış efendim. Kalın sağlıcakla ve hep kitaplarla📚

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s