Sosyalizm ve İnsan Ruhu | Oscar Wilde

Sosyalizm ve İnsan Ruhu | The Soul of Man under Socialism | Oscar Wilde ( 1854 – 1900 )

Selâmlar Değerli Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

Wilde, “Toplumun sevmediği tek şey yeniliktir. (…) Toplum yeniliği sevmez çünkü bundan korkar.” diyor.

Sosyalizmin bu yazdığın cümleyle ne âlâkası var diyebilirsiniz. Aslında hem var hem yok.

Kitabın ana referansı bir “izm” olabilir ancak geneline baktığımda daha doğrusu okuduklarımdan bende kalanları şöyle bir eşelediğimde gördüğüm şu ki, Oscar Wilde bu leziz denemesinde Sosyalizmi, insan evlâdının hallerini anlatmak için amaç değil araç olarak kullanmış.

Değişimi sevmediğinden tutun, dişini pardon sözünü geçirebildiği sanat dallarına ayar vermesine, acıyı kutsamasından edebiyata ve edebiyat eserlerine, Fransız Devrimi’ nin neden çıktığına, despotizme ve sosyalizmin sağlayacağını düşündüğü “bireysellik ” kavramının içeriğine değin okuru, dolu dolu, enfes, net ve kısa bir entelektüel rehber bekliyor diyebilirim.

Keşke biraz daha yazaydı şu metni yahu tadı damağımda kaldı.

Bu metnin yazıldığı dönemdeki tespitlerin bugün de geçerli olduğunu düşünüyorum. İnsanın özünde değişim var ama ne hikmetse farklı yüzyıllarda da benzer şeyleri yaşıyor ya da yaşatıyorlar. Düşünülesi bir ikilem doğrusu🤔

Şimdii, bu metni keyifle okunur kılan, güzel bir Türkçe ile ruhunu kaybetmeden dilimize çeviren Sevgili Fuat Sevimay’ın hakkını da teslim etmeliyim. Hazır güzel bir çeviri bulmuşken metni İngilizcesi ile beraber okudum. Ders çalışmış gibi oldum. Çevirmenlere saygı duyun sevgili okurlar.

Sözü fazla uzatmak niyetinde değilim. Adında Sosyalizm görüp ertelemeyin ve bu metni hemen – lütfen – okuyun; pişman olmayacaksınız inanın. Ben bir kez daha okurum doğrusu.

Sevgimle ve şevkimle ilettim. Yolunuz hep kitaplara düşsün🙏📚Sağlık ve esenlik yoldaşınız olsun.

Okunma Zamanı: 12 – 14 Ağustos 2019

Alıntılar:

✍”…insanoğlunun gerçek mükemmelliği, neye sahip olduğunda değil, ne olduğunda saklıdır.” ( s.15 )

✍”Kıskançlık, modern yaşamda işlenen suçların anasıdır.” ( s.26 )

✍”Sanat bireyselliktir ve bireysellik rahatsız edici, ayrıştırıcı bir güçtür. Sonsuz gücü de zaten burada saklıdır. Bozmaya çalıştığı şey, üslûbun tekdüzeliği, gelenek köleliği, alışılmışlıkların hükümranlığı ve insanın bir makineye indirgenmesidir.” ( s.33 )

✍”İnsan, hayatın sadece hastalıklarına ve dertlerine değil, bütünlüğüne, güzelliğine, keyif ve enerjisine, sağlık ve özgürlüğüne karşı da bir sempati duymalıdır.” ( s.55)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s