Türkçe Sözlü Hafif Mavi | Küçük İskender

Türkçe Sözlü Hafif Mavi | Turkish Spoken Light Blue | Küçük İskender ( 1964 – 2019 )

Merhaba Sevgili Kitap Dostları 🙋🏻‍♀️

#çantamdakiKitabım kapsamında epeyce bir zaman diliminde benimle dolaşan ve en son tatile de birlikte gittiğimiz kitabımı bu ay nihayete erdirme kararı verince kalan kısmını evde okudum. Taşıtlarda okurken de cümleleri çizdim, fosforladım yamuk yumuk olsa da 😃

Neyse efendim geleyim kitaba. Şöyle alayım sizi👇👇

Yeryüzünden kavulma ihtimali cennetten kovulma ihtimalinden daha gerçektir.” ( s.51) demiş bu yıl aramızdan ayrılan şair Küçük İskender. Hastalıklar ve başka sebepler “yeryüzünden kovulma” sayılır mı bilemem ama “şair” kimliği ile tanınan / bilinen Küçük İskender’ in kalemiyle tanışmam şiirlerinden evvel lezzetli denemeleri ile oldu. Belki de böylesi daha iyi oldu. Bu vesile ile hem düşün dünyasına hem de birikimine âşina oldum.

Sıradan bir lâkırdı olacak ama başka türlü nasıl denir bilmiyorum; keşke daha önce tanışsaydım.

Zeki olduğu belli ama donanımına verdiği emek, o emekten süzülen bilgi birikimi ve o birikimi ifade ediş şekli hayranlık uyandırıcı, kezâ mütevazı oluşu da. Biraz uzun olacak ama alıntılamasam olmaz, çünkü çok net söylemiş:

Serbest şiir yazmak, sokak dilini- argoyu pervasızca kullanmak, anlatımda öfkeli ve saldırgan davranmak; bilinç akışını temel almak şiire yeter sanılıyor. Elbette herkes arzu ettiğini yazmalı, ancak bu tavır bilgisizliği aklamaz, temize çıkartmaz. Bugün şiirimde bir izlek gözlemleniyorsa yukarıda saydıklarımla beraber yüzlercesini masaya yatırmış olmamın sonucudur bu. Altınızdaki pırpırın jete dönüşmesi donanım meselesi kısaca.

(s.29-30)

Vee bu donanımı her sayfada – gözünüze sokulmadan, sakin bir üslupla – hissediyorsunuz Sevgili Kitap Dostları👌

Daha önce okuduğum denemesi Kırık Kadeh Sineması İftiharla Sunar kitabı gibi bu kitap da kısa kısa, okurun ağzına bir parmak bal çalan ancak “daha, daha” dedirtecek denli de içi dolu dolu bir kitap olmuş.

Hem öneriler var hem şairlere / yazarlara eleştiri ve övgüler hem de terslenişler var.

Ne yazsam az, çok yazsam sizde okuyacak şevk kalmaz. En iyisi siz bu kitabı okuyun olur mu? Bir de eskilerden bir müzik bulun; hani şu “Türkçe Sözlü Hafif Müzik” diye anons edilenlerden. Sindire sindire, not ala ala, çize çize başlayın okumaya. Kitabımda çizilmeyen yer kaldı mı merak ettim cidden 😄❤ Haydi kalın sağlıcakla ve hep kitapla🙋🏻‍♀️🙏📚🌳

Okunma Zamanı: 02 Mayıs – 05 Ağustos 2019

Alıntılar:

🌳”Şairlerin tek bir kutsal kitabı vardır: o da sözlük.” (s.53 )

🌳”Edebiyat, kuramların geçerli olmadığı mecralarda da güzeldir. Edebiyat, kuramların geçerli olmadığı mecralarda da sahicidir.” ( s.81)

🌳“Tabiatın ritüeli zaten uygarlık seviyesini belirlemiş ve o seviyede tutarak döngüsünü kalıcı kılmış. (…) İnsan, tabiatı kendine benzetmeye başladığında da başlayan diğer şey yıkım.” ( s.91)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s