Parfümün Gizemi | Cristina Caboni

Parfümün Gizemi | II Sentiero Dei Profumi | The Secret Ways of Perfume | Cristina Caboni

Merhaba Sevgili Kitap Dostları,

Ruhuma o kadar huzur verdi ki bu kitap, başka ne diyeyim bilmiyorum inanın.

Adını “parfümlü” görüp “burun” kıvıran çok olur ama bu kitabın kadın kahramanı Elena Rossini’nin lâkabının “burun” olduğunu öncelikle belirteyim. Yok canım dalga geçmiyorum sizinle… Zira Elena kimin kokusunu alsa o kokunun içeriğinde ne kullanıldığını takır takır sayabiliyor. Böylw bir yeteneği var.

Yetmez… Rossini kadınlarının doğal parfüm yapma tarihi 17.yüzyıla kadar gidiyor. Elena’yı taa çocukluğunda yetiştiren anneannesi ama Elena bu geleneğe tepkilidir annesinden ve kötü çocukluk anılarından sebep. Lâkin hayatın başka planları vardır ve Elena sözkonusu o yüzyılı – büyük büyükannesinin günlüklerinden “Mükemmel Parfümü” n formülüne vakıf olmak için – dikkate almak zorunda kalır.

Beyefendi okurların tercihine kalmış ancak hanımefendiler bu romanı okusun isterim.

Parfümün yapılış aşamasındaki sabır, sevgi ve sükûnet okuyana da geçiyor sanki.

Gerek kurgusu, gerek anlatımı ve diyalogları, karakterlerin iletişimi, dostluğu, dayanışması vb. beni içine aldı ve kendine bağladı. Bir sakinlik ve huzur hâsıl oldu zihnimde ki aylardır mengeneyle sıkılmış haldeyim. Bunun yanı sıra bilmediğim şeyler de öğrendim elbette.

Şimdiii, bu aşamada bir teşekkür borcumu eda etmem gerekiyor, izninizle.

Bu kitabı ben bulmadım. Geçen yıl Ağustos ayında okuduğum “Yeniden Doğmak için Bir Bitki Çayı Alır Mıydınız?” kitabının çevirmeni Değerli Eren Yücesan Cendey – ki bu kitabın da çevirmeni – o kitabı çok sevince Parfümün Gizemi‘ ni önermişti. Aldım, hatta biraz okudum ve araya başka kitaplar girince bırakmıştım. Yukarıda da yazdığım gibi bu ara içim sıkılıyordu ve elim bu kitaba gitti, en baştan tekrar okumaya başladım ve bırakamadım inanın. O zaman yeniden inandım her kitabın bir vakti ve hayatıma katılma sebebi olduğuna.

Hem her zamanki gibi yetkin çevirisine hem de bu önerisi için Sevgili Eren Hanım’a içten teşekkürlerimi yolluyorum.

Bu konulara özel merakı olanlara da sürpriz var kitabın sonunda; Parfüm Sözlüğü sizi bekliyor efendim😄 Ayrıca her bölümün başında bir çiçek adı ve neyi temsil ettiği ile özellikleri verilmiş. Kitabın İngilizcesi de var, adı➡️ The Secret Ways of Perfume.

Vallahi ne diyeyim İtalyanlar bu işi iyi biliyor. Hem geleneklerine bağlılar hem de hayattan zevk damıtmayı şiâr edinmişler. Doğayla daha mı içiçeler daha mı sezgiseller çözemedim. Nihayetinde kurgu da olsa gerçekleri de içeren bu sıcak, içten ve samimi romanı okuyun diyorum Sevgili Kitap Dostları. İyi hissedeceksiniz bence 😊

Sevgimle ve şevkimle ilettim.

Şu yoruma bi’ de koku ekleyebilseydik keşke😃⚘🌼🥀🌹🌸

Okunma Zamanı: 21 – 25 Temmuz 2019

Alıntı:

🌸”Parfümün öznel olduğu doğrudur ama ateşin kokusu ısıdır, konfordur, tehlikedir, eylemdir ve herkes için böyledir. Aynen yağmurun umut ve gelecek olması gibi. Bazıları için kaygı anlamına da gelebilir tabii ama gene de bereketle eşanlamlıdır. Sonra deniz, buğday, odun kokusu var… Kokular, iyi ve kötü olanlar, insan farketmeden, beyin tarafından işlenir. Ve öyle bir reaksiyon yaratır ki köklerini ruhumuzun en kadim kısmına salar.”

sf.218

🌹”Sözlerden farklı olarak kokular doğrudan insanların duyularına yönelir. Koklama duyusu bütün duyuların mutlak olarak ilkidir çünkü ilkel ruhun karanlık ve gizli noktalarında yuvalanmıştır ve uyarılara insanla birlikte doğmuş bir dizi arketipik koku dizisi aracılığıyla tepki verir. Saf duygudur. ” sf. 273

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s