Küresel Roman | Adam Kirsch

Küresel Roman: 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak | The Global Novel: Writing the World in the 21st Century | Adam Kirsch ( 1976 )

Merhaba Değerli Kitap Dostları,

Oldukça doyurucu bir okuma yaptığımı ve kitabı çok sevdiğimi peşinen belirteyim💓

Türkiye dahil 8 farklı ülkeden 8 yazar ve 8 kitap değerlendirmesi içeriyor Küresel Roman. Onun öncesinde ise kapsamlı bir giriş mevcut. Türkiye özelindeki küresel yazarın Orhan Pamuk ve kitabın ise Kar romanı olduğu bilgisini vereyim.

Küresel Roman’ın içeriğini oluşturan kitaplar farklı türlere ait. Adam Kirsch, okuma zevkinizi öldürmek şöyle dursun, merakınızı gıdıklayan değerlendirmeler kaleme almış ve her bir romanın niçin “küresel” olduğunu anlatmış. Sonunda ise bunların ortak özelliğini vurgulamış.

Bahsi geçen İngilizce ve Türkçeye de çevrilen kimi kitaplar sebebiyle bütçemde gedik açıldığını samimiyetle belirteyim. Bence bu da “Küresel” bir durum. Şaka bir yana işin bir de tanıtım boyutu var ve “Paris yerine, Londra ya da New York’taki merkezlere başvurmak mümkündür.”deniyor kitapta.

İncelenen yazarları ve eserlerini belirteyim de belki kışkırtırım sizi.

1- KAR / ORHAN PAMUK / Türkiye

2- 1Q84 / HARUKİ MURAKAMİ / Japonya

3- 2666 / ROBERTO BOLAÑO / Şili

4- AMERİKANA / CHIMAMANDA NGOZI ADICHIE / Nijerya

5- GÖNÜLSÜZ KÖKTENDİNCİ / MOHSIN HAMID / Pakistan

6- ANTİLOP VE FLURYA / MARGARET ATWOOD / Kanada

7- BİR ADANIN OLABİLİRLİĞİ / MICHEL HOUELLEBECQ / Fransa

8- NAPOLİ ROMANLARI (4 KİTAPLIK SERİ) / ELENA FERRANTE / İtalya

Bu kitapların hiçbirini henüz okumadım. Ancak kitap tahlilleriyle epey ses getirmiş edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch beni ikna etmeyi başardı.

Özel sebeplerle bu kitabı okumam uzun sürmüş olsa da iyi ki öyle olmuş diyorum. Çünkü o sayede epey didikleme fırsatı buldum. 101 sayfalık kitabın çizilip fosforlanmayan yerleri yok denecek denli az🙈

Okumaya ve kitaplara tutku ile bağlı tüm okurlara içtenlikle ve sevgimle iletiyorum. “Harvard Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümü mezunu ve 19. yüzyıl Britanya edebiyatına odaklanan akademik çalışmaları da olan Adam Kirsch“, bu incelemelerinde edebi terminolojiye boğmamış biz okurları; bu da merakla okunan bir kitap çıkarmış ortaya.

Eh ama daha nasıl ikna edeyim sizi bilmem ki. Bence okuyunuz efendim.

Sağlıklı, esenlikli ve bol kitaplı günler ve geceler diliyorum.

Okunma Zamanı: 27 Mayıs – 18 Haziran 2019

Alıntı:

📚”Roman, 21.yüzyıldaki insanların deneyimleri üzerine düşünmeye ya da bir şeyler anlatmaya başladığı oranda zaten içkin olarak küresel hale gelmiş olur. Küresel romanlar, bu boyutu belirgin kılan romanlardır.” sf.10

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s