CAMDAKİ KIZ | Gülseren Budayıcıoğlu

CAMDAKİ KIZ | Dr. Gülseren Budayıcıoğlu

Selâmlar Değerli Kitap Dostları!

Nisan ayının ilk kitabı idi Camdaki Kız. Okuma planımda olmayan, kitaplarını ve köşeyazılarını sevdiğim Sevgili Filiz Aygündüz’ün bu kitaptan bahsettiği köşeyazısını okuduktan sonra hemen alıp okuduğum sürpriz bir kitap.

“Bu kitapta her zamanki gibi gerçek bir yaşam hikâyesi anlatacağım sizlere. Hep lüks içinde yaşamış ama kaderi daha baştan kötü yazılmış Camdaki Kız ile bir varoş çocuğunun aşk hikâyesi bu.” diyor Gülseren Budayıcıoğlu.

Ve ve ve “kader motifi” diye bir olgudan bahsediyor hem bize hem de sorunlarını çözmek üzere kliniğine gelen daha doğrusu zorla getirilen Nalan ile 7 yıllık sevgilisi Hayri’ye. Kendisi de arada iç sesini koyarak yazmış bu gerçek vak’ayı.

Kendi adıma onlarla birlikte ben de o odada idim gerçekten. Kendimle de yüzleştim. Boşuna dememiş Epiktetos: “bir insanın anavatanı çocukluğudur.” diye. Geçen senelerde okumuştum bu cümleyi ve hiç unutmuyorum. Çünkü çok çok doğru. İşte burada yetişkin çocuklar var karşımızda; Hayri, Nalan, Türkân ve Laz kızı. Araya başka iki vak’a konmuşsa da ana olay bu kişiler arasında geçiyor.

Bu kitabın bir edebiyat eseri olarak değil, roman tadında yazılmış bir psikiyatri vak’ası olarak okunması gerek diyorum; kendi yaşamınıza da ışık tutarak. İlgi duyanlara içtenlikle öneriyorum.

“Kader Motifi” isimli anlatımlarını merak edenler youtube kanalından izleyebilirler. Ancak ben öncelikle akıcı bir dille yazılmış bu kitabı okumanızı öneririm. Kendime doğru teşhis koyduğum için ise kendimi tebrik ediyor ve diğer kitaplarını da okuma sırasına alayım diyorum.

Çok beğendim. Herkes beğenir mi? Bilmem ki. Yine de hayata farklı bir pencereden bakmaya vesile olur belki. Sevgimle ilettim.

Alıntılar:

Kendi geçmişini doğru okumazsan, hayat boyu aynı geçmişi tekrarlar durursun ve bütün bunları bir kader gibi kendi çocuğuna geçirirsin.” sf.179

İnsan sevmeyi sevildikçe öğrenir.” sf.250

Aynı ülkede yaşayan ama birbirinin derinliklerini hiç bilmeyen bir milletiz biz. Nasıl da kopmuşuz birbirimizden.” sf.281

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s