Luigi Pirandello | Toplu Oyunları / 1

Luigi Pirandello’nun Dört Tiyatro Oyunu

🎭Altı Kişi Yazarını Arıyor | Six Characters in Search of an Author

🎭Liolá

🎭Ağzı Çiçekli Adam | The Man with the Flower in His Mouth

🎭Meslek Bilgisi | La Patente

✍Luigi Pirandello ( 1867 – 1936 )

Selâmlar Sevgili Kitap Dostları!

Ünlü İtalyan yazar Pirandello’nun daha önce herhangi bir eserini okuduğumu hatırlamıyorum açıkçası. Muhtemelen okumadım🙈 Dolayısıyla bu dört tiyatro oyunu, tarzını tanımak için başlangıç oldu.

40 kadar oyun yazmış ve romanlarından ziyade oyunlarıyla tanınmış. En ses getiren oyunu ise Altı Kişi Yazarını Arıyor oyunu olmuş. Gerçekten ciddi bir dram barındırıyor bu oyun. Etkileyici.

Liolá oyunu bir Sicilya kırsalı komedisi.

Ağzı Çiçekli Adam‘da birkaç ay ömrü kalmış bir adamın kendi hayatını, başkalarının hayatını ve çevresini nasıl algıladığını görüyoruz.

Meslek Bilgisi oyununu okurken aklıma geliveren cümle ise “beni ben mi delirttim” oldu. Çünkü haksız yere “uğursuzluk” damgası vurulan bir adamın, bu damgadan kurtulma çabası sonuçsuz kalınca ne hale geldiğini ve bulduğu çözümü görüyoruz. Gerçi ona ne kadar “çözüm” denir o da ayrı bir konu.

Tiyatro gurusu olmadığım için, Luigi Pirandello’nun genel felsefesini arka kapaktan alıntı yapayım izninizle:

Oyunlarında insanların saçma ve kaotik dünyadaki çaresizliklerini sergiler.” diyor kısaca.
Hem absürd hem de post-modern tiyatroya öncülük ettiği de belirtiliyor. Özel hayatı ise ayrıca trajik, karısını akıl hastanesine yatırmak zorunda kalmış. Konuları birbirinden farklı ama genel felsefesi ortak bu dört oyunu beğenerek ve ilgiyle okudum, anlamaya da çalıştım.

Aralık-2018 de Altı Kişi Yazarını Arıyor oyununu okuduktan sonra araya başka kitaplar girdiğinden kalan 3 oyunu bitirememiştim. Bu ay yarım kalan bu okumayı da tamamlamış oldum.
Oyun okumayı sevenlere içtenlikle öneriyorum.

Bu dört oyunu üç farklı kişi çevirmiş: İlk oyunu Gönül Çapan ( Avni Dilligil Çeviri Ödülü almış), ikinci oyunu Prof.Dr. Necdet Adabağ, üçüncü ve dördüncü oyunları ise Hande Aygen çevirmiş. Hepsinin emeğine sağlık diyorum.

Sevgimle ilettim. Sağlık ve esenlik dileklerimle. Yolunuz / yolumuz hep kitaplara çıksın inşallah🙏📚

Okunma Zamanı:

11 Aralık 2018 – 23 Mart 2019

Alıntı:

Asla tatmin olmayan, hoşnut edilemeyen yaşamın taa kendisi. Onu en doyasıya, en oburca yaşadığımız anlarda bile tadına çıkarta çıkarta tüketmemize izin vermez. İçimizde hâlâ canlı kalan geçmişin tadıdır. Yaşamdan duyduğumuz keyif işte oradan gelir, bizi hâlâ kendisine bağlı tutan anılardan gelir.” sf.179

Tek perdelik oyun: Ağzı Çiçekli Adam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s