Loş İklimlerin Hayvanları | Çiğdem Demirhan

LOŞ İKLİMLERİN HAYVANLARI | ÇİĞDEM DEMİRHAN (d.1986 )

Merhaba Değerli Kitap Dostları!

… istediğimiz insanlar hayatımıza sığsınlar diye kendimizde açtığımız devasa delikleri düşünüyorum.” (sf.43) diye bitirmiş Güve isimli öyküsünün sonunu Sevgili Çiğdem Demirhan. Sonrasında da, öncesinde de “düşünme” eylemi devam ediyor öykülerinde. Zira, zihninin yaprak dökümleri kâğıtla buluşmuş; her öykünün söyleteni belli de, söyleyeni kimse onun zihnindekileri demek istedim.

İç monolog ağırlıklı hissi ağır bastı pek çoğunda okurken, yanılıyor da olabilirim. Hepsinin kendine göre bir akışı var ama ortak nokta sanırım “varlık” sorunu; edebiyat niçin var ya da felsefe değil mi? Deş deşebildiğin kadar 😊 Nasılsa “Beni bende demen, bende değilim / Bir ben vardır bende, benden içeri.” demiş Yunus Emre. Filozoflarsa “Kendini Bil” demiş. Neyse, gönlümün en ısındığı, daha içten bulduğum VİLLA DERYA APARTMANI başlığını taşıyan 3.bölüm oldu.

Kitabın isminin ilgi çekici olduğu kesin. Zira İlk bölümün ana başlığı altında farklı hayvanlara rastlıyorsunuz. Yok, yoook, National Geographic gibi değil, başka türlü yorumlamış yazar. “Loş İklimler”den kasıt neymiş okurken algılıyorsunuz zaten. Keyiflendirecek konular olmasa da, söyleyişin keyfine varın diyeyim. Zira ben öyle yaptım.

Şimdii, Çiğdem Demirhan’ın kaleminin daha önceden bi’ gıdım tadına bakmışlığım var. Hatta okuduğum o metin de (Portakal ) bu kitaba alınmış. Hangi sayısı olduğunu hatırlamadığım Masa Dergi’de okumuştum. İçinde Beşiktaş Pazarı geçince, semt sakini olarak “pozitif ayrımcılık” yaptım mı bilmem gari. Sahi kitaptaki başka bir öyküde de anmış yazar pazarımızı. Sevgili Okurlar, Loş İklimlerin Hayvanları yazarın ilk kitabı ve bir ilk kitap olarak, okur gözünden, başarılı bence.

Bu kitap, abone olduğum “Bir Kutu Kitap” ın Mart/2019 seçkisi içindeydi ve öyle elime ulaştı lâkin normal satışı da varmış. Bütün ilkler bu kitapta toplanmış, hayırlı olsun diyeyim; zira Kutu Yayınları da yeni kurulmuş olup ilk bastığı kitap da bu öykü kitabı. Eh yazarın da ilk kitabı olduğundan, bence cümleten bir dilek tutalım da güzellikler bizi bulsun.
Sevgili Okurlar, Loş İklimlerin Hayvanları yazarın ilk kitabı ve bir ilk kitap olarak, okur gözünden, başarılı bence.

Bu kitap, abone olduğum “Bir Kutu Kitap” ın Mart/2019 seçkisi içindeydi ve öyle elime ulaştı lâkin normal satışı da varmış. Bütün ilkler bu kitapta toplanmış, hayırlı olsun diyeyim; zira Kutu Yayınları da yeni kurulmuş olup ilk bastığı kitap da bu öykü kitabı. Eh yazarın da ilk kitabı olduğundan, bence cümleten bir dilek tutalım da güzellikler bizi bulsun.

İlk olmanın getirdiği kimi yazım ve referans sıkıntıları vardı ama o kadar olur diyeyim. Zaten düzeltileceğini belirttiler. Bazı cümlelerde ise tercih edilen kimi kelimeleri, okur olarak, abartılı buldum öykünün akışına bakınca.
Zaman dediğimiz şey, insanın hevesi olduğu kadar. Bıktığın an, senle beraber duruyor.” (sf.90) diyor içinden, 9 numaralı dairede oturan yaşlı Rauf Bey.

Sevgili Kitap Dostları, sizin hevesiniz hiç bitmesin hep okuyun olur mu? İlginizi çektiyse belki bu kitabı da okursunuz. Her ne kadar bugünlerde ihmal ettiğim bir tür olsa da benim gibi öykü sevenlere önerilir. Mart ayı okuma planımda olmayıp kendini okutan bir kitap oldu LOŞ İKLİMLERİN HAYVANLARI.

Sevgimle ilettim. Sağlıkla, esenlikle ve hep kitapla kalınız.
Sevgili Çiğdem Demirhan, yavrunuz hayırlı olsun, kaleminiz daim yazsın ucu kalınlaşmış kurşunkalem bile olsa.

Okunma Zamanı: 08 – 11 Mart 2019

Alıntılar:

Yaşanamadıkça içten içe seni zehirleyen günlerle ağırlaşmayacaksın. Biraz kurumuş ama rengini kaybetmemiş bir çınar yaprağı gibi gelen ve giden her şeyi kabullenerek rüzgârla sürükleneceksin. İçinden geçeceksin üzerine doğru gelenlerin. Korkmayacaksın.” sf. 64

Herkesin kalbinde öldürdükleri, sonsuza kadar yaşattıkları, unuttukları, odalara hapsettikleri bir arada yaşar. Herkesin. Benim de. Senin de.” Sf.84

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s