Dolaptan Temaşa | Ahmet Mithat Efendi

Dolaptan Temaşa | Ahmet Mithat Efendi ( 1844 – 1912 )

Temaşa:

1) Seyretme

2) Görülmeye değer şey, seyredilecek şey

3) Gezme, seyir

4) oyun, temsil, tiyatro

diye tanımlıyor TDK “temaşa” kelimesini. Biz okurları ilgilendiren ise, bu kitap özelinde, ilk iki anlamı diyebilirim.

Cümleten Merhaba!

Mevzuya Türkçe dersi veriyormuş gibi girdim ama sebebi var 😊 Ben daha çok 4. anlamına vakıf idim Temaşa kelimesinin. Fakat burada seyirlik ve fakat pek de keyifli olmayan seyirlik bir durum mevcut.

Romanın can alıcı akışı başlarda bir “Yedi Kocalı Hürmüz” hissi verse de kazın ayağı başka Sevgili Okurlar. Neyse okumak isteyen öğrenir ne olduğunu😊

#işbankasıkültüryayınları #TürkEdebiyatıKlasikleriDizisi nin 14. kitabı Dolaptan Temaşa. Bu kitabın başka bir özelliği de var. Onu önsözden yazarın kendi ifadeleriyle yazacağım. Öncelikle Ahmet Mithat Efendi kimmiş kısaca bi’ hatırlayalım:

✍Tanzimat Edebiyatı yazarlarından
✍Halka okuma alışkanlığı kazandırmaya çalışmış

✍”Sanat toplum içindir” anlayışını benimsemiş.

📚Bakalım bu roman için ne demiş Ahmet Mithat Efendi:

Aşağıda okuyucularımıza hikâye edeceğimiz şey bir roman değildir. Çünkü romanın hayali olması gerekirken bu gerçek bir olaydır. Bazı gerçek olaylar vardır ki en güzel romanlardan daha güzel bir roman teşkil ederler. Bu olay onlardan da değildir. Sadece bir maceradır. Lakin ne garip macera! Mütalaası için sarf edilecek zaman boşa gitmez. Elde edilecek en büyük fayda ise olayın geçtiği asrın özelliklerini görmektir.

Gerçekten de toplum her kesimi ve yaşamlarında kullanılan detayları ile öyle canlı anlatılmış ki gözünüzde canlanıyor, hatta tiyatro izliyor gibi oluyorsunuz. Aralarda döneme ait kelimelere dokunulmamış ama dipnotlar çok güzel verilmiş günümüz Türkçesine uyarlanırken; bu sayede okumanız rahat akıyor.

Kapak resminde bir yeniçeri görüyorsunuz. Zira burada vuku bulan olayın içinde o da var. Ve tabii ava giderken avlanan Behram Ağa’yı da unutmamalı.

Değerli Kitap Dostları, 62 sayfalık bu kitabı keyifli bir şekilde okuyabilirsiniz. Benim okumam bir hafta sürdü çünkü kendisi #çantamdakiKitabım idi😊 Dışarı çıktığım zamanlarda, toplu taşıma araçlarında okudum.
Türk Edebiyatı Klasikleri Serisi’nin kitaplarını okumaya devam edeceğim.

Sevgimle ilettim📚⚘Sağlıklı, huzurlu ve kitap dolu günler diliyorum.

Okunma zamanı: 01 – 07 Mart 2019

Alıntılar:

🗝”Her asrın bir hali vardır ki iyi ise sonraki asırlarda o hallere gıpta edilir, fena ise sonraki asırların o hallerden kurtulmuş olmasına şükrolunur.” sf.14

🗝”Herkes bir ümide hizmet eder.” sf.31

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s