Metastaz | Barış Pehlivan- Barış Terkoğlu

Metastaz | Metastases | Barış Pehlivan – Barış Terkoğlu

Cümleten Merhaba!

Uzun zamandır ara verdiğim bir okuma türüne ait METASTAZ.

Daha önce yine iki Barış’ ın yazdığı Sızıntı ve Mahrem kitaplarını okuduğumdan, yeni çıkardıkları bu kitaba da kayıtsız kalamadım.

Öncelikle okuyan herkesin hemfikir olduğu üzere, “yüreği daraltan” bir kitap. Aynı zamanda delilli ve ispatlı bir kitap. İyi araştırılmış, kimseye iftara falan edilmeyip, okuyana gerçeklerin verildiği bir kitap.

Kitabın kapağındaki şekle ister damar şekli deyin ister ağaç dalları, onların her biri bir tarikat sevgili okurlar. Saymaya yer yetmez. Mustafa Kemal Atatürk’ün neden Tekke ve Zaviyeleri kapattığını , yaşamadan anlayamadığımızın yüzümüze inen şamarı!

Evet, okurken içim burkuldu, nefesim de kesildi. Lâkin ispatlı delilli, Uğur Mumcu nur içinde yatsın; Tarikat- Siyaset-Ticaret aynen devam.

Yaradan’ın adı cehaleti manipüle etmek için çatır çatır kullanılıyor hâlâ. Kimsenin bir şey ile mücadele falan ettiği yok, mış gibi yapılıyor.

Bruno ile ilgili ekteki güzel yazı öyle güzel denk geldi ki kitabın içine koydum. 400 yıldır aynı şey. Ne diyor bu kitap? Emerson’dan bir alıntı yapmışlar: Her ayrıcalığın bir vergisi vardır.

İşte “vergisini” veren serbest kalmış! Kısaca “Tuz da kokmuş”. Kitaptaki başka bir alıntıyla bitireyim: Zambaklar çürümeye görsün, çok daha kötü kokarlar ayrıkotlarından.” diyor Shakespeare.

Emeğinize sağlık Sevgili Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu. Ve bu ortamda bu kitabı basan Değerli Kırmızı Kedi Yayınları 💓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s