AİLE | David Boratav

AİLE | FAMILY, A Turkish Journey | David Boratav

Cümleten Selâmlar Sevgili Kitap Dostları,

Her şey bir kitapçıda, Kaçağın Portresi isimli romanın kapağında BORATAV soyadını görmemle başladı. Dede Pertev Naili Boratav’ın ve amca Korkut Boratav’ın kim olduklarını bildiğimden, bu romanı ailenin hangi üyesi yazmış olabilir merakıyla almıştım. Sonrası böyle geldi işte😊
Torun David Boratav, Pertev Naili Boratav’ın oğullarından Fizik profesörü Murat Boratav’ın oğlu. David’in annesi Fransız. Babası Murat, aile geçmişi hakkında her daim suskun kalmış tepki olarak. David, dedesinin önemli biri olduğunu cenazesinde farketmiş. Ve aileyi araştırmaya karar vererek; dedesinin derlediği, arada bir anlatmaya çalıştığı – çünkü yaşlılıktan dolayı unutmaya başlamış – masallarının, Nasreddin Hoca fıkralarının peşine düşmüş. Bunun için çalıştığı yerden 2 ay izin almış. Türkiye’deki kuzenlerinden ve amcası Korkut Boratav’dan aldığı bilgilerle yollara düşmüş. Bu kitabı “İlham kaynağı bilge kişi, amcam” diyerek ona ithaf etmiş. David yollara düşmüş ama Türkçe bilmiyor. Zaten bu kitap da İngilizce’den çeviri. Bana göre bu da ayrı bir ironi ve hüzün elbette.
Baba Murat Boratav oğlunun Fransız gibi yetişmesini istemiş. Tepki çok büyük anlıyorum. Zira dede Pertev Naili Boratav’a üniversiteden el çektiriliyor.

David Boratav bu kitaba 8 sayfa önsöz yazmış. Dili, anlatımı çok güzel. Zaten roman da yazıyor. Bu kitap özelinde çevirmeninin de hakkını teslim edelim.

AİLE, bir anı kitabı. David’in, dedesinden yola çıkarak aslında kendisine anlatılmayan aile geçmişini tanımak istemesinin sonucu ortaya çıkmış.

Düşüncem şu ki; tarihin belirli dönemlerinde, onu ileriye taşıyabilecek aydınlara sürekli bedel ödeten ve hâlâ ayamamış güzel ülkemiz. Yıl 2018… Fark göremiyorum. Yine bedel ödeyenler aydınlarımız! Fazla tesadüfe, tesadüf denmez; KASIT denir zannımca. Ayacağımız günlere özlemle.

Sevgili Kitap Dostları, bu güzel ve anlatımı hoş anı kitabını, ilgi duyup okumak isteyenlere önerebilirim ancak. Sırada, David Boratav’ın, Fransa’da yazarların ilk romanlarına verilen Gironde ödülü almış BEYOĞLU’ DA FISILTILAR romanı var. Bakalım ne zaman kısmet olur.

Kasım ayındaki son kitabımdı AİLE.

Sevgimle ilettim. Sağlık ve esenlik dileklerimle.

Alıntılar:

🍁Türk dedemin sadece bir masalcı değil, onun çok daha ötesinde biri olduğunu cenazesinde anladım. Bütün ailelerin sırları vardır. Gerçek çoğu kez en beklenmedik anlarda ortaya çıkar. (sf.19 )

🍁Türkiye dedemin masallarının ülkesiydi. Düşlerinin ülkesiydi ve hiç anlatmadığı öykünün karmakarışık yankılarını anımsamaya çalışarak her alnını sıvazladığında geri döndüğü şehirdi. (sf.28)

AİLE | David Boratav” için 2 yorum

  1. Sevgili Çiğdem, her şey şöyle başladı şeklinde bir cümle ile başlayınca ben beklerim ki bir hikaye aktarılacak. Tamam Boratav hikayesini aktarıyorsunuz ancak size dair bir hikaye olacağı duygusunu verir bu sözcükler..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s